Голова Національного банку України (3 вважає, що експортери штучно формують дефіцит платіжного балансу України, затримуючи на своїх зарубіжних рахунках валютну виручку за продані товари. Про це він заявив в інтерв'ю ZN.UA.
«Валютні авуари, тобто кошти, яких зберігаються на закордонних рахунках українських підприємств, зросли за останні три роки в три рази - з $3 млрд до більш ніж $9 млрд. Левова частка цієї суми сформована саме на рахунках експортерів. На чию економіку ці гроші там працюють? Точно не українську», - зазначив Арбузов.
За його словами, такі дії експортерів є однією з головних причин посилення монетарної політики Національного банку, в результаті якої ростуть ставки за кредитами, які в тому числі потім беруть самі експортери. «Тобто самі підприємства багато в чому є причиною того, що платіжний баланс нестабільний, а вільна ліквідність - обмежена», - підкреслює він.
«Виходить так: у нас є гроші, але вони не працюють на інтереси української економіки». Одночасно ми вимагаємо від Нацбанку дешевих ресурсів, які потім чомусь знову перетікають на валютний ринок, дестабілізуючи ситуацію. Так давайте повернемо цю валюту в країну, змусимо її працювати - і не будемо руйнувати свою монетарну політику і підвищувати собі ставки!», - заявив Арбузов.
При цьому він уточнив, що більша частина проблемної корпоративної заборгованості банків числиться саме за підприємствами-експортерами.
За оцінками глави НБУ, навіть половина валюти, яка зараз зависла на авуарах експортерів, повернувшись в країну, могла б зняти всі питання щодо платіжного балансу. І «знявши цю напруженість, сприятиме значному здешевленню гривневих кредитних ресурсів».
- Нацбанк хоче повернути обов'язковий продаж валютної виручки
«Як бачимо, нестача ліквідності на ринку - питання умовне. Частина банків та їхніх клієнтів мають цілком достатній валютний ресурс, який може бути запропонований в обмін на гривню. Однак ця можливість не використовується. Звідси питання: чи повинен Національний банк потурати такій стратегії, накачуючи ринок ліквідністю?», - пояснив позицію НБУ Сергій Арбузов.
Головний банкір впевнений, що в сформованих умовах необхідно надати можливість власникам валюти діяти згідно з логікою ринку, беручи на себе не тільки вигоди від власних рішень, але і відповідні ризики. «До речі, банки теж можуть зараз, купуючи за рахунок накопиченої валюти валютні облігації уряду, залучати під їхню заставу гривневе рефінансування в НБУ під 7,5%, а потім - видавати кредити у гривні під 12-15%», - резюмував чиновник. !zn
Читайте також:
Глава НБУ: Девальвація не принесе користі економіці
НБУ: В Україну зайшло на $10 млрд більше, ніж пішло
Банкіри зізналися, що рефінансування від НБУ завжди позначається на валютному ринку
НБУ спровокував гривневий «голод», намагаючись врятувати курс від падіння