Експорт з України впав до одного з найнижчих показників за 10 років – Мінекономіки

Коментар ZN
Поділитися
Експорт з України впав до одного з найнижчих показників за 10 років – Мінекономіки © pixabay/paligraficas
Експорт в натуральному виражені виріс, хоча в грошах – значно впав.

За підсумками 2023 року обсяги українського експорту склали майже 100 млн тонн, що на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році. Однак у грошовому вимірі експорт впав на 18,7% – до $35,8 млрд. Іншими словами, валютний виторг від більшості експортних статей скоротився, повідомляє пресслужба Мінекономіки.

Зокрема наймасовіший за обсягом експортний товар – кукурудза - при фізичному зростанні обсягів на 5% приніс на 16,8% менше валютного виторгу у порівнянні з попереднім роком. Загалом минулого року з України вивезли 26,2 млн тонн цієї зернової культури.

"Надходження від експорту торік сягнули одного з найнижчих показників за останнє десятиліття. Це очікуваний та об’єктивний результат, який став наслідком проблем в логістиці. Наразі ми поволі їх розв’язуємо", – зазначила перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.

На думку  ZN.UA, зазвичай ціни зростають, тому традиційно експорт в грошах зростає швидше, ніж в натуральному вимірі. Однак враховуючи зростання витрат на логістику експорт в грошах впав. Можна навіть припустити, що задля швидшого продажу товару його вивозили за мінімальними цінами, тобто поступалися у ціні. Є ще одне пояснення - експортери не спішать заводити гроші в Україну. Гроші повертатимуться, але у вигляді інвестицій "іноземних" компаній, власники яких зовсім не іноземці. 

На відміну від експорту, імпорт у грошовому вимірі торік зріс та склав $62,2 млрд доларів. Найбільше Україна імпортувала паливо (на $7,8 млрд), товари з категорії "різне" (на $3,7 млрд), лікарські засоби (на $1,7 млрд) та БПЛА (на $681 млн). Також у топ позиціях імпорту – автомобілі, добрива та засоби захисту рослин.

У підсумку, дефіцит зовнішньої торгівлі товарами минулого року зріс до $26,4 млрд. 

Як писало  ZN.UA, на превеликий жаль, стратегічні проблеми української економіки Стратегія національних доходів не вирішує. Зменшення реального сектору економіки та регіональні викривлення — проблема. Скорочення кількості населення, брак робочої сили та кричущі проблеми ринку праці — проблема. Зростаючі дисбаланси у зовнішній торгівлі, де технологічний імпорт стабільно збільшується, а сировинний експорт повільно сповзає, — величезна проблема. Про це пише Юлія Самаєво, редакторка економіки ZN.UA, у матеріалі "Національна стратегія доходів. Гнучкий дороговказ у нікуди...".

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі