Перебої з постачанням електроенергії внаслідок нової атаки на енергосистему України можуть тривати від доби до трьох, такий висновок робить "Радіо Свобода" ,поспілкувавшись із трьома експертами: Віталієм Портнікови – політичним оглядачем "Радіо Свобода"; Олександром Коваленком – військовим аналітиком групи «Інформаційний спротив»; Максимом Білявськии – провідним експертои енергетичних програм "Центру Разумкова".
Зокрема, за даними видання, перебої з постачанням добу-дві, можливо, навіть три до відновлення енергосистеми. Однак багато залежить від того, як часто будуть ці удари, скільки буде влучань і куди саме.
Вплив матиме і технологічна спадковість – наслідки вже завданих ударів. Це враховується як ворогом, так і українськими спеціалістами під час прогнозування навантаження і планових, і екстрених відключень. Як саме технологічна спадковість позначиться на енергосистемі, наразі експерт не прогнозує.
Чи вистачить Україні ресурсів для ремонту, висновок видання був обережним.
Так, аварійні запаси для ремонту, звісно, були. Крім того, за його словами, всі причетні до генерації і розподілу компанії у разі потреби обмінюються матеріалами та ресурсами енерготехнічного складу.
Нагадаємо, від початку повномасштабного вторгнення Росія вже не раз завдавала або намагалась атакувати об’єкти енергетичної інфраструктури України. Проте з 10 жовтня вони стали масовими і систематичними.
23 листопада російські війська здійснили чергову масовану атаку по Україні. Ракети влучили в об’єкти критичної інфраструктури в кількох областях. Загалом було випущено близько 70 крилатих ракет, більшість з яких знищили сили ППО. За даними поліції, загалом внаслідок цієї атаки ворога в Україні загинули шість людей, ще 36 поранені.
Ще 19 листопада – після атаки 15 листопада і до блекауту після атаки 23 листопада – президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком заявив, що пошкоджено вже близько половини енергетичної інфраструктури України.
Кремль опосередковано підтвердив, що завдає ударів по енергетиці України цілеспрямовано. Після атаки 15 листопада речник президента РФ Дмитро Пєсков повторив тезу Москви, що ракетні удари завдаються по об’єктах інфраструктури України нібито через їхній військовий потенціал. Після атаки 23 листопада Пєсков заявив, що Україна повинна виконати вимоги Росії, щоб «вивести ситуацію у нормальне русло» і зупинити «усі можливі страждання мирного населення».
Але ці запаси потрібно поповнювати. Йдеться передусім про електротехнічне обладнання спеціального призначення: установки компенсації реактивної потужності, контактні з’єднання, кабелі, акумулятори, зварювальні апарати тощо. Тут Україні потрібна допомога партнерів. Гарна новина – певна допомога вже на шляху, є домовленості на найближче майбутнє.