Експерт: прогалини в законодавстві перекладають на плечі українців наслідки прихованого безробіття під час війни

Поділитися
Експерт: прогалини в законодавстві перекладають на плечі українців наслідки прихованого безробіття під час війни © Укрінформ
Неможливість роботодавця забезпечити працівника роботою - є фактичним безробіттям, але на сьогодні воно ніяк не компенсується.  

В українське законодавство потрібно внести зміни, які дозволять компенсувати українцям відсутність роботи під час війни, а час вимушеного фактичного безробіття - зарахувати в стаж. Про це заявила провідний науковий співробітник відділу досліджень людського розвитку Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Ірина Новак, коментар якої є у розпорядженні редакції.

Так, на сьогодні законом «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (№ 2136-IX від 15 березня 2022 року) визначено, що дія трудового договору може бути тимчасово призупинена без припинення трудових відносин.

Така норма була ухвалена у зв'язку з воєнною агресією проти України і пов’язаною з цим неможливістю роботодавця забезпечити працівника роботою, а працівника – виконувати роботу за укладеним трудовим договором.

При цьому, цим же законом унормовано, що відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору здійснюється за рахунок держави-агресора.

Крім того, в офіційному коментарі до закону №2136, яке видало Мінекономіки, звертається увага, що під час призупинення дії трудового договору Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) не сплачується, оскільки виплата заробітної плати роботодавцем не здійснюється і відсутня база для його нарахування. 

Мінекономіки вважає, що відшкодування несплаченого ЄСВ має здійснюватися також за рахунок держави-агресора. Однак дане питання законом №2136 навіть не врегульовано.

У комплексі усі ці положення, які на даний час або відсутні в законодавстві, або їх неможливо реалізувати, фактично обмежують доступ працівників до допомоги в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У тому числі - через зменшення страхового стажу при призначенні пенсії за віком і виплаті допомоги з тимчасової непрацездатності, ймовірність настання якої значно збільшується у зв’язку з воєнними діями.

Крім того, працівник, дію трудового договору з яким призупинено, вважається зайнятим і не може отримати статус безробітного та допомогу по безробіттю.

Така ситуація є порушенням конституційного права на соціальний захист, а також зобов’язань, взятих Україною при ратифікації конвенції Міжнародної організації праці №102 про мінімальні норми соціального забезпечення (1952 р.).

З економічної точки зору припинення дії трудового договору без розірвання трудових відносин є легалізацією прихованого безробіття. Це матиме негативні соціально-економічні наслідки.

Одним з варіантів їх усунення є переведення прихованого безробіття у відкриту форму, для чого необхідно спростити процедуру звільнення працівників, як це передбачається проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» (реєстр №7251 від 05.04.2022).

Але у такому разі в країні зростатиме безробіття, а коли закінчиться війна, роботодавці вимушені будуть шукати собі нових працівників на заміну професійним командам, які формувались багато років.

Більш доцільним є поширення на ситуацію призупинення дії трудового договору в зв'язку з воєнною агресією проти України норм законодавства щодо виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабміном в 2020 році задля запобігання поширенню на території України COVID-19.

Для цього необхідно:

  • внести зміни до ч. 3 ст. 13 Закону №2136 щодо відшкодування за рахунок держави-агресора ЄСВ та витрат Фонду соціального страхування на випадок безробіття, пов’язаних з виплатою допомоги по частковому безробіттю у випадку призупинення дії трудового договору в зв'язку з воєнною агресією проти України;
  • Закон України «Про зайнятість населення» доповнити ст. 47-2, якою унормувати надання допомоги по частковому безробіттю у випадку призупинення дії трудового договору в зв'язку з воєнною агресією проти України;
  • внести зміни до абз. 3 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими до страхового стажу при обчисленні пенсії буде включатися період отримання допомоги по частковому безробіттю на період призупинення дії трудового договору в зв'язку з воєнною агресією проти України.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі