Анатолій Гальчинський, професор, колишній багаторічний президентський радник і екс-директор Національного інституту стратегічних досліджень, в інтерв'ю для DT.UA назвав ключові пріоритети стратегічних перетворень для України:
"Необхідно в першу чергу вирішувати питання, пов'язані з формуванням розвиненого ринку, що володіє дієвими механізмами саморегулювання. Ринку, в якому інновації не впроваджуються, а конче необхідні. У нас такого ринку немає. Ми його ще не створили. Безпосереднім атрибутом пострадянської економіки (не тільки у нас, але і в інших країнах цієї групи) є адміністративний ринок, де домінують обмежуючі бар'єри, не мережева система конкурентних зв'язків, а вертикальна ієрархія, система "свій-чужий", цінові та ресурсні маніпуляції. Отримуючи від цього чималі дивіденди, державна бюрократія зацікавлена в консервації подібного стану. Висновок очевидний: в системі пріоритетів економічної стратегії проблемою номер один є забезпечення реальної трансформації адміністративного ринку в зрілу ринкову структуру, перед створенням якої ми зупинилися. Потрібно вирішувати в першу чергу завдання надійного захисту приватної власності. Це вихідна позиція дієздатності ринку. У Німеччині є ділянки землі, якими сім'ї володіють з XIII–XIV століть, незважаючи на війни, зміни меж, політичні новації. Ми ж за показником захисту прав приватної власності займаємо 128-е місце з 137 країн світу".
Говорячи про блок проблем економічної стратегії, Гальчинський виділяє структурні, перш за все у сфері промисловості, перетворення. На його думку, це та сфера, де ринок сам все зробити не в змозі. Необхідна дієва промислова політика. Зрозуміло, що мова повинна йти в першу чергу про перспективи постіндустріальних перетворень, освоєння високотехнологічних виробництв, реалізацію наявного у нас потенціалу в цій сфері.
За словами вченого, у промисловій політиці особливо значуща стратегія реіндустріалізації - якісного оновлення на новій високотехнологічній, насамперед енерго- та ресурсозберігаючій, на основі базисних галузей економіки, що формують ядро промислового потенціалу нашої країни.
Як розповів експерт, у світовій економіці виокремлюються три групи країн:
- країни з акцентами на переважний розвиток високотехнологічних виробництв у сфері інформатики й комунікацій;
- країни, де домінує виробництво енергетичних і сировинних ресурсів,
- і країни з орієнтованим значною мірою на експорт потенціалом базисних галузей. Їх називають "новими центрами неоіндустрії". Попит світового ринку на продукцію цих галузей завжди був і, поза сумнівом, залишиться в майбутньому динамічно високим.
Україна може і повинна не просто закріпитися серед країн цієї групи, але і зайняти в ній лідируючі позиції. Для цього поки ще зберігаються необхідні передумови. Влада чомусь цю проблему навіть не згадує, - резюмує експерт.
Детальніше про необхідність наявності у влади бачення розвитку країни читайте в матеріалі Юрія Сколотяного "Анатолій Гальчинський: "Влада без стратегії не може бути конструктивною"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".