Низка європейських банків та страхових компаній продовжують фінансувати російську війну в Україні через тіньовий флот, вказує співзасновник та директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін, пише УНІАН.
Він вказав, що нещодавно розслідування Le Monde «Підставні компанії, кораблі-привиди та таємні трейдери: як Росія обходить західні нафтові санкції» викрило масштаб схеми, в якій замішані найбільші європейські банки та страховики.
Ключовими організаторами цих схем розслідувачі називають азербайджанського трейдера, що оперує з Dubai Platinum Tower, Етібара Еюба та засновника Coral Energy Тахіра Гараєва. Обидва перебувають під розслідуванням Мін'юсту США, але досі не потрапили в поле уваги українських правоохоронних органів.
Тіньові операції проводять так звані «Сині команди», які є публічною частиною оборудки - це Coral Energy або нова назва «2Rivers», які здійснюють контракти із західними банками та забезпечують «легальний фасад» операцій. Друга частина - «Червоні команди» - тіньова частина операції, яка складається з Blackford Corporation, Nord Axis, Bellatrix Energy, що напряму працюють з російською нафтою.
Відповідно до схеми «Червоні команди» купують російську нафту та проводять перевалку в морі. Далі її змішують з іншою нафтою і «Сині команди» продають «чистий» продукт.
«Тепер хто ці «Чисті» європейці з брудними руками - Société Générale, який заявляє про повну підтримку санкцій, виявляється, таємно фінансує схеми обходу обмежень на €51.9 млн. Raiffeisen Bank, який також публічно засуджує агресію, але надав €2.2 млн на розвиток тіньового флоту; UBS, що пишається своєю репутацією, також тихо кредитує нафтові схеми Путіна. Але банки - це лише верхівка айсберга. TotalEnergies, Shell та BP роками розповідали про «припинення роботи з Росією». Реальність ж вони продовжують закупівлі через підставні компанії, ігнорують походження нафтопродуктів та закривають очі на очевидні порушення. Страховики не відстають - британська West of England та норвезька Gard запевняють у «суворому дотриманні санкцій» але при цьому страхують перевезення вище цінової стелі, приймають фальшиві сертифікати походження та забезпечують роботу тіньового флоту», - обурився експерт.
Анатолій Амелін заявляє, що Україна може створити міжвідомчу групу з моніторингу тіньового флоту, ініціювати міжнародне розслідування, ввести санкції проти компаній-порушників, їх номінальних власників, бенефіціарів, менеджерів та вимагати від партнерів реального, а не декларативного дотримання санкцій.
«Поки Україна сама не почне жорстко тиснути на європейських партнерів і не створить дієвий механізм боротьби з тіньовим флотом - війна продовжуватиметься на гроші «цивілізованої» Європи. Європа продовжує грати подвійну гру - публічно засуджує агресію, але таємно фінансує путінську воєнну машину через банки, страховиків та нафтові компанії», - наголосив він.
Економіст вказав, що експорт нафти – це 25% доходів російського бюджету, з якого 30% витрачають на війну, тобто вбивство українців. При цьому тіньовий флот щотижня приносить Путіну 1,3 млрд євро, а це 26 тисяч «шахедів» у найдорожчій комплектації якими росіяни кожного дня тероризують українців, або 325 сучасних САУ 2С42 «Лотос» або п’ять Ту-160, які задіяні для ракетних обстрілів України.
Зазначимо, що Управління по боротьбі з шахрайством Європейського союзу (OLAF) розпочало розслідування лазівки, які дозволяють низці країн експортувати санкціоновану російську нафту до блоку під іншою маркою.
Розслідування почалося після того, як журналісти розкрили, що мільйони барелів російського пального, імовірно, прибували в блок після ребрендингу в Туреччині, незважаючи на заборону на такий російський імпорт.