Економіці США шкодить надто дорогий долар – The Economist

Поділитися
Економіці США шкодить надто дорогий долар – The Economist Американський експорт скорочується через курс долара. Ілюстрація © Flickr/Pictures of Money
У Вашингтоні кажуть, що зменшення споживання сповільнило економіку, але американці сьогодні не соромляться сипати грошима.

Після обвалу індексів американських фондових бірж з початку 2016 року виявилося, що ще й економічне зростання США сповільнилося до 0,7% у четвертому кварталі минулого року. Хоча ще в третьому кварталі показник становив 2%.

Зараз не найкращий час для поганих новин. Але дані щодо сповільнення американської економіки – це саме те, що ринки хочуть почути найменше. Про це сьогодні повідомляє The Economist.

Скорочення має три причини. Дві з них помітні не перший день: по-перше, експорт через міцний долар почав зменшуватися, по-друге нафтові і газові компанії скорочують інвестиції через обвал цін на "чорне золото". А от третя причина – нова. Донедавна суттєве зростання витрат споживачів рухало економіку. Тепер споживання зменшилося і потягло за собою донизу і економічне зростання.

Це звучить дуже дивно, оскільки обвал цін на пальне зробив гаманці американців товстішими. В 2014 році громадяни США витрачали в середньому 2,5 тисяч доларів, або 4,2% свого чистого доходу на пальне. А через рік завдяки дешевій нафті ця стаття їхніх витрат скоротилася на 27%. Таким чином, американці змогли заощадити 659 доларів, або 1,1% від чистого доходу за 2014 рік. Водночас дохід на душу населення в готівці зріс на 3%, що зміцнило впевненість споживачів.

Тож чому сталося сповільнення? Рівень заощаджень зріс з 4,8% в 2014 році до 5,4% в четвертому кварталі 2015-го. І це найвищий рівень за останні три роки. Дехто переконаний, що споживачі відкладають заощаджені від падіння цін на пальне гроші замість того, щоб їх витрачати. Однак це перебільшення, оскільки в такому разі скорочення зростання економіки було б ще більшим. Експерти JPMorgan Chase Institute у жовтні 2015 року встановили, що з кожного заощадженого долара на пальному споживачі витрачають на 89 центів більше на щось інше.

Підвищення заощаджень, швидше за все, не пов'язані зі скороченням зростання. Кінець 2015 року був також рекордно теплим і вологим. Відносно тепла погода зменшила витрати на опалення, а опади змусили багатьох сидіти вдома. Тому витрати американців на ресторани зменшилися на 1,7%.

Читайте також: Нафта знову подорожчала на тлі даних із США

Також варто поглянути на продуктивність в США. Ринок праці під кінець року розворушився, створюючи 284 тисячі робочих місць щомісяця. Слабке зростання у поєднанні з великою кількістю роботи обіцяє скорочення продуктивності. До того ж, щоквартальне зростання було дуже нестійким після фінансової кризи.

У всякому разі, споживачі "фінансово здорові", тож прогноз на 2016 рік буде напряму залежати від того, які тенденції збережуться. Аналітики, які говорять про те, що ціна на нафту досягла дна, а зміцнення долара закінчилося, великі оптимісти. Водночас, шкода від зменшення інвестицій в нафтогазову галузь обмежена. Але дорогий долар лякає більше: він вже підріс на 1,4% з початку року. Це може змусити Федеральний резерв збільшити процентні ставки якомога швидше. Заступник голови Федерального резерву Стенлі Фішер вважає, що зростання американської валюти на 10% скоротить ВВП США на 1,5% в середньостроковій перспективі.

Проблеми на фондових біржах також можуть похитнути впевненість споживачів. Лише 14% заощаджень американців вкладені в цінні папери. 45% мешканців США не володіють жодними акціями. Тому найбільше споживачів непокоять похмурі заголовки в газетах.

Тим часом, курс гривні на міжбанку впав до 25,60 гривень за долар. На думку банкірів, офіційний курс національної валюти найближчим часом знизиться до 24-25 грн/$ на тлі негативних зовнішніх і внутрішніх факторів.

Заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому, заявив ZN.UA екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило. Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті "Девальвація очікувань".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі