Гривні помітно подешевшала, однак інфляція не зростає: березень-квітень ІСЦ 3,2%. Крім того, немає навіть сезонного сплеску цін через традиційне зростання ділової активності навесні. Це означає, що має місце спад в економіці України. Про це в своїй статті пише Наталія Бойко, CO-CEO, засновник компанії SpiceProp, - "Курс гривні: чи варто непокоїтися?"
"Враховуючи енергетичні проблеми, можливо, вже зараз іде спад, який може тривати, якщо уряд не зможе забезпечити стабільне енергопостачання до осінньо-зимового періоду", - зазначив автор матеріалу.
За його словами, економічний спад своїм дезінфляційним впливом наразі перекриває курсове зростання інфляції. Фінансова ж стабільність України забезпечується зовнішньою допомогою. Але якщо потік зовнішньої допомоги не буде сталим, то економічні проблеми почнуть прориватися у фінансовий сектор.
Тоді зниження валютного курсу може прискориться, і, незважаючи на подальший спад в економіці, відбудеться інфляційний сплеск з одночасним падінням доходів. Подібне поєднання — це не тільки рецепт локальної кризи, а й провісник майбутньої структурної перебудови економіки. По суті, економіка потребуватиме великих змін у своїй структурі заради адаптації до нових, на жаль, важчих, умов.
Для того щоб уникнути цього сценарію Україні потрібні як збереження фінансової допомоги від країн-партнерів, що підсилюватиме державні фінанси, так і суттєві інвестиційні програми, які забезпечать підживлення реального сектору.
Інакше прогнозована помірна девальвація гривні до позначки 42,5 грн/дол. до кінця 2024 року може бути більш драматичною.
З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням.