Для координації міжнародної фінансової допомоги, її збільшення та прискорення Україні потрібен економічний аналог створеної Контактної групи з оборони України "Рамштайн". Таку думку висловив заступник виконавчого директора Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Артем Шевальов на організованій Центром економічної стратегії (ЦЕС) дискусії. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
"Питання координації. Насправді концепція економічного чи фінансового "Рамштайну" десь із травня вариться і, чесно скажу, особливого прогресу я не бачу. В цьому плані достатньо "шокує та засмучує" слабкий рівень відповідальності, насамперед з боку європейських колег", - зазначив Шевальов.
Серед прикладів, за його словами, - неможливість за п'ять місяців вийти на заявлений рівень фінансування бюджету України в $5 млрд або нездатність Мінфіну однієї з країн G7 протягом чотирьох місяців підготувати документи для виділення $50 млн фінансування.
"Це все з одного ланцюга - неможливість перетворити політичні гасла на кінцеву виконавчу роботу. Нам вкрай необхідно сформувати економічний "Рамштайн". Ми маємо перейти до постійних контактів із нашими колегами з G7 та інших ключових країн Європи", - наголошує представник України в ЄБРР.
Підтримав ідею економічного "Рамштайну" і заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован.
"Я в принципі не проти, щоб МВФ чи Світовий банк були таким економічним "Рамштайном". Але мені здається, що центром має бути G7 - тому що вона через своїх представників і у МВФ, і у Світовому банку, і в ЄБРР може впливати не політично, а через систему (ухвалення - ІФ-У) рішень у цих інституціях", - наголосив Рашкован.
За його словами, ЄБРР, і СБ, і МВФ надають кредити, тоді як Україні з урахуванням необхідних обсягів фінансування потрібні не кредити, а гранти. І це ще один аргумент на користь G7.
В той же час Шевальов із ЄБРР зазначив, що G7 це сім країн, а з урахуванням Єврокомісії - фактично вісім гравців, що знову створює ризики.
"Наприклад, США бачать ситуацію зі свого боку, а Єврокомісія - зі свого. Берлін, Париж чи Лондон мають свій порядок денний. Як усе звести разом - я поки що не знаю. Мені здається, без певного рівня лідерства з боку України тут не обійтися, І ми маємо, можливо, суворіше ставити це питання, але має бути певна професійність", - сказав представник України в ЄБРР.
Він впевнений, що зараз необхідно всім разом думати, як вивести цю координацію на новий рівень. А наступним часовим орієнтиром є намічена на 25 жовтня у Берліні міжнародна експертна конференція з питань відновлення України, яка буде певною мірою продовженням конференції у Лугано, що відбулася на початку липня.
"Маємо трохи більше місяця. Потрібно всіх збирати і говорити, що мають бути абсолютно конкретні очікування та результати. У Лугано озвучили проблематику, нібито всі сказали правильні речі. На жаль, за багатьма напрямами прогресу не було, як правило, від наших західних партнерів", - сказав заступник виконавчого директора ЄБРР.
Нагадаємо, дефіцит держбюджету на наступний рік складає $38 млрд і його планують профінансувати за рахунок міжнародної допомоги.
Про те чому Україна наступного року не зможе втриматись без економічної допомоги західних партнерів читайте в статті Юлії Самаєвої «Держбюджет-2023: задача на півтора трильйона».