Про це пише Wall Street Journal, нагадуючи, що п'ять років тому він пообіцяв витратити на модернізацію Збройних сил РФ 650 мільярдів доларів. Тепер в Кремлі сумніваються, що Росія може собі дозволити такі витрати, зважаючи на санкції Заходу і обвал цін на нафту. Тож доведеться скоротити оборонний бюджет.
Москва планувала замінити 70% свого озброєння, яке лишилося в спадок від СРСР, на сучасні зразки. Зокрема, в планах було закупити сотні танків, автоматів, субмарин і винищувачів. В період між 2007 і 2013 роками Москва подвоїла свої витрати на армію.
Видання пише, що у відкритому доступі мало інформації про зміни в оборонному бюджеті Росії. Однак оглядач нагадує, що минулого місяця Путін сам визнав необхідність переглянути амбітні плани щодо модернізації армії.
"Це пов'язано не лише з економікою, але й з тим фактом, що військова промисловість не готова виготовити все це озброєння в строки. Але програма без сумніву буде виконана", - сказав Путін.
Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв також сказав, що витрати на армію, які за останні три роки зросли до 3,3 трильйонів рублів, треба переглянути. Дані уряду свідчать про те, що в 2015 році бюджет Збройних сил РФ буде урізано на 5%, або на 157 мільярдів рублів.
При цьому Кремль збирався цього року замінити 30% бронетехніки, зокрема закупити 50 нових військових кораблів і танки Т-14 Армата, які в Росії називають "найкращими в світі".
Однак експерти аналітичної організації CAST вважають, що Москва не може собі це дозволити.
"Сьогоднішня російська економіка просто нездатна забезпечити стільки ресурсів, щоб профінансувати програму переозброєння на 2011-2020 роки. Здатність замінити військове обладнання сильно скоротилася", - пояснили експерти.
До початку війни в Україні і фінансової кризи Росія мала третій найбільший у світі військовий бюджет. Тепер, коли рубль обвалився, вона опустилася до 7-8 місця в світі, - пояснює голова CAST Руслан Пухов.
Згідно з прогнозами, російська економіка скоротиться на 4,6% у 2015 році. Вона страждає від падіння цін на нафту і санкцій Заходу, які відрізали доступ до міжнародних кредитних ринків. Путін не дозволив урізати військових бюджет на 10%, як це сталося з іншими урядовими програмами.
Але головний дослідник компанії CNA Corp. Дмитро Горенбунрг вважає, що скорочення витрат уникнути не вдасться. Кремлю доведеться відкласти закупки заплановані на 2016-2018 рік, сподіваючись, що ціни на нафту знову зростуть.
"Через перевитрати наявних коштів не вистачить для того, щоб збудувати те, що вони хочуть збудувати", - пояснив експерт.
Горенбург вважає, що програма модернізації армії Росії не буде виконана в строки і триватиме значно довше, ніж цього хотіли б в Кремлі. Однак відмовлятися від неї теж навряд чи хтось буде.
Тим часом, видання Wall Street Journal з посиланням на власні джерела повідомляє, що Москва вже відмовилася від великої частини танків Т-14 "Армата", які збиралася закупити. Таким чином, через скорочення держзамовлення майбутнє всього проекту з виробництва танка опинилося під питанням.
"Армата, як і все сучасне озброєння, виявився дуже дорогим. І це злить Міністерство оборони", - пояснив Пухов.
Нещодавно Міноборони Росії показало нові танки і ракетні комплекси. Зображена бронетехніка побудована на базі платформ "Армата", "Курганец", "Бумеранг", самохідної артилерійської установки "Коаліція-СВ" і самохідного протитанкового ракетного комплексу "Корнет-Д1". Нові зразки озброєння візьмуть участь в параді на День перемоги у вихідні.