Міжнародні резерви України знаходяться на комфортному рівні, хоча дефіцит держбюджету розширився та ділові очікування бізнесу погіршилися. Про це свідчать економічні підсумки квітня-травня, що опублікував Нацбанк у своєму черговому Макроекономічному та монетарному огляді.
Основні показники:
- Інфляція у квітні залишилася на рівні березня – 3,2% р/р. Цьому сприяли падіння цін на сирі продукти харчування через потепління, а також стійкі інфляційні очікування.
Хоча базова інфляція дещо пришвидшилася – до 4,4% р/р. Це зумовлено як здорожчанням імпорту через блокаду західних кордонів, так і зростанням витрат бізнесу, зокрема через дорожчу електроенергію.
- Ділові очікування та споживчі настрої в травні погіршилися. Причиною цього було обмеження споживання електроенергії та її відключення.
- Ринок праці відновлювався в травні дещо повільніше: зростання попиту на робочу силу сповільнилося, але пропозиція залишалася обмеженою.
«Це і далі тиснуло на заробітні плати в бік зростання, що, зі свого боку, стимулювало збільшення доходів домогосподарств», - йдеться у опитуванні.
- Дефіцит зовнішньої торгівлі у квітні звузився. Це зумовлено скороченням витрат вимушених мігрантів за кордоном, а також відчутним зростанням експорту кукурудзи.
- Міжнародні резерви залишалися на комфортному рівні – 42,4 млрд дол. США станом на кінець квітня та 39 млрд дол. США на кінець травня. Хоча за вказаний період обсяг міжнародної допомоги порівняно з березнем скоротився.
- Дефіцит держбюджету в травні стрімко розширився через значні видатки. Він значною мірою був профінансований за рахунок міжнародної допомоги.
- Ситуація на валютному ринку загалом була контрольованою завдяки інтервенціям НБУ. Однак погіршення балансу попиту та пропозиції валюти призвело до послаблення обмінного курсу гривні в травні.
Нагадаємо, що Рада на засіданні 6 червня ратифікувала Рамкову угоду між Україною та Євросоюзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility.