Дворічна робота Нацкомісії зі стандартів державної мови вилилася в скандал з усуненням голови

Поділитися
Дворічна робота Нацкомісії зі стандартів державної мови вилилася в скандал з усуненням голови
Члени комісії, які усунули Орисю Демську, знайшли підтримку в особі Кабміну.

Окружним адміністративним судом міста Києва зареєстровано заяву до Національної комісії зі стандартів державної мови з вимогою зупинити дію рішення Комісії від 15 лютого, яким було припинено повноваження голови Комісії Орисі Демської. Про надходження заяви повідомляє пресслужба суду.

Заявником вказана сама Демська, яка вимагає не лише зупинити дію рішення Комісії про її усунення з посади, а й хоче заборонити її звільняти або переводити на іншу посаду. Крім того, Демська хоче зупинити рішення про порядок виборів голови тощо.

При цьому, як випливає з повідомлення суду, вимоги Демської висунуті як засіб забезпечення позову. Хоча самого позову на момент подачі заяви Демська не подала, як це передбачено положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.

Наразі суд вирішує питання наявності правових підстав вжиття заходів забезпечення позову.

Водночас на сторінці Комісії у Фейсбук можна знайти відголос цього конфлікту, передумовою до якого стали проблеми в її роботі. Зокрема, 14 лютого 2022 року всіх членів Комісії запросили на нараду, яку ініціював прем’єр-Міністр Денис Шмигаль.

"Відбулася принципова розмова щодо пошуку вирішення проблемних питань в організації роботи Комісії", - йдеться в повідомленні.

Також, з повідомлення випливає, що члени комісії знайшли підтримку в особі Кабміну.

"Ми дякуємо Секретаріату Кабінету Міністрів, Міністерству освіти і науки України, Національному агентству України з питань державної служби за конструктивний діалог та висловлені рекомендації щодо вдосконалення роботи Національної комісії зі стандартів державної мови", - зазначають в Комісії.

Водночас в мережі можна знайти повідомлення, з яких випливає, що на бік Демської намагався стати мовний омбудсмен Тарас Кремінь. Який, судячи зі складу учасників наради в Кабміні, не був туди запрошений.

На сторінці Комісії в Фейсбук можна також  знайти його схвальні відгуки про роботу комісії.

Проте, на цій же сторінці набагато більше скарг на роботу комісії. Зокрема, претенденти нарікають на вживання членами Комісії слів, які не є властивими для української мови, або вживаються в інших значеннях.


Також, на цій же сторінці багато скарг на проблеми із записом на тестування, яке з 16 липня 2021 року є обов'язковим для усіх кандидатів, які беруть участь в конкурсах на посади державної служби.

Враховуючи той факт, що тест на володіння мовою слід пройти до подачі документів на конкурс (на відміну від тесту на знання законодавства, який проходять лише ті, хто вже подав заяву), відсутність сертифікату на знання мови стало проблемою для участі в конкурсах на держслужбу з липня 2021 року.

У пресі можна знайти повідомлення, що багато конкурсів на держслужбу були навіть скасовані через те, що претенденти не мали відповідних сертифікатів щодо рівня володіння державною мовою.

Юристи також звертали увагу на те, що конкурси на держслужбу стали проводитися не серед кращих, а серед тих, хто встиг вирішити питання наявності сертифіката. І що проведені таким чином конкурси є підставою для звернення до суду щодо скасування результатів конкурсу.

На сьогодні на сайті Міністерства освіти можна знайти інформацію, що головою комісії все ще залишається Демська. Втім, це можна пояснити неоперативністю сайту МОН.

Але за даними офіційних реєстрів т.в.о. голови Комісії значиться Володимир Мозгунов.

Про усунення Демської також підтверджує "Урядовий портал".

Нагадаємо, восени 2019 р. набув чинності Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Відразу після цього було створено Національну комісію зі стандартів державної мови. Основним завданням комісії є напрацювання і затвердження стандартів державної мови, затвердження вимог до рівнів володіння державною мовою, завдань і порядку перевірки цього рівня, проведення іспитів на рівень володіння державною мовою.

Свого часу ZN.UA публікувало інтерв'ю головою Національної комісії зі стандартів державної мови Орисею Демською - "Наше завдання — не перевірити, а дати людям шанс зрозуміти, що вони можуть говорити державною мовою".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі