Емісійне фінансування Держбюджету та відсутність можливості утримувати обмінний курс на готівковому ринку вбивають довіру до гривні, зазначає в своїй колонці для ZN/UA голова Національного банку України Кирило Шевченко.
За його словами, зараз Національний банк «друкує» гривню для фінансування переважної частини бюджетного дефіциту за рахунок емісії. Це призводить до девальваційного та інфляційного тиску.
«Частково цей тиск стримується фіксацією безготівкового обмінного курсу та посиленням валютних обмежень. Проте для цього Національний банк витрачає дефіцитні міжнародні резерви. Це знижує довіру до стійкості гривні і посилює девальваційні очікування», - наголошує керівник НБУ.
Він підкреслив, що продажі на валютному ринку надходжень міжнародної допомоги лише частково вирішують цю проблему, оскільки ці кошти є переважно кредитними (нехай і отриманими під дуже низький, неринковий відсоток) та їх треба буде повертати. Як наслідок, очікування щодо майбутнього не покращуватимуться.
«Чим довше накопичуватимуться дисбаланси, тим більшою буде втрата вартості гривнею, і тим довшим буде відновлення довіри до національної валюти. За інших рівних умов, такі умови вимагатимуть вищих процентних ставок і тривалішого використання валютних обмежень у майбутньому», - зазначає Шевченко та додає, що це стримуватиме економічний потенціал країни.
Про те, якою має бути «Фінансово-економічна політика за воєнного часу» читайте більше в матеріалі голови НБУ Кирила Шевченка.