Дострокова пенсія: чи має на неї право чоловік під час воєнного стану

Поділитися
Дострокова пенсія: чи має на неї право чоловік під час воєнного стану © freepik/freepik
Деякі громадяни можуть вийти на пенсію раніше.  

У 2023 році для виходу на пенсію за віком майбутньому пенсіонеру необхідно мати мінімум 30 років стажу та досягти 60 років. Фахівці «Право на захист» пояснили, чи може чоловік під час дії воєнного стану достроково вийти на пенсію, якщо достатньо трудового стажу.

Вони нагадали, що призначення трудових пенсій за вислугу років регулюється чинними нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII.

За загальним правилом право на пенсію за віком мають чоловіки – після досягнення 60 років і за наявності стажу роботи не менше 25 років.

Хто має право на пенсію за віком на пільгових умовах

Працівники за списком №1

Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Працівники за списком № 2

Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків.

Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Трактористи

Трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Водії

Водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.

За відсутності стажу роботи, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків.

Також, окремі категорії працівників мають право на достроковий вихід на пенсію. Перелік категорії професій та вимог до страхового стажу для виходу достроково на пенсію зазначено у ст.ст. 53, 54, 55 Закону.

Відповідно звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

З 1 квітня 2021 року органи Пенсійного Фонду застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення пенсій. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.

Можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України».

Отже, якщо чоловік досяг пенсійного віку та має необхідний страховий стаж на посадах, робота на яких дає право виходу достроково на пенсію, то він має право під час воєнного стану звернутися до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-якому органі Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання або онлайн, здійснивши вхід до Електронного порталу Пенсійного фонду України.

Українці, які досягли 70 років або більше, можуть отримати щомісячну доплату до пенсії. Її розмір залежить від віку людини. Нагадаємо, коли її зможе отримати пенсіонер, якому виповнилося 70 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі