Допомога ВПО: чи можуть її отримувати переселенці, які мають депозит

Поділитися
Допомога ВПО: чи можуть її отримувати переселенці, які мають депозит © ДСНС України
Влітку деякі ВПО втратили право на виплати.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами.  У липні набрала чинності постанова Кабміну №709 від 11 липня 2023 р., яка позбавила права на отримання допомоги на проживання суттєве коло одержувачів такої допомоги, враховуючи їх майнові критерії.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи можуть отримувати допомогу переселенці, які мають депозит.

Так, відповідно до пп. 3 п. 2 вказаної постанови з 1 вересня 2023 р. виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови внутрішньо переміщена особа має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

Ключовими моментами в цій ситуації є:

  • депозит / рахунок в цінних паперах відкритий на ім'я внутрішньо переміщеної особи;
  • сума депозиту / облігацій внутрішньої державної позики більше 100 тис. гривень;
  • беруться до уваги лише ті облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги;
  • якщо особа має кілька депозитних рахунків / рахунків у цінних паперах, береться до уваги загальна сума більше 100 тис. гривень;
  • наявність коштів на депозиті / облігацій на рахунку в цінних паперах після 15 липня 2023 р. (тобто, якщо строк депозиту закінчився, умовно, 14 липня і особа зняла кошти з рахунка за результатами верифікації їй не повинні скасовувати виплату на проживання ВПО).

Норма постанови говорить однозначно - виплати скасовуються внутрішньо переміщеній особі. Тобто, автоматичне припинення виплат дитині такої внутрішньо переміщеної особи є незаконним.

Якщо це сталося, «Юридичний порадник для ВПО» рекомендує наступний алгоритм дій:

  • звернутися письмово до органу соціального захисту населення з вимогою поновити виплату допомоги на проживання ВПО такій дитині. Як правило, на практиці виплату допомоги відновлюють і виплачують за весь час з моменту її припинення.
  • якщо ж ви отримали письмову відмову, ви можете оскаржити її до Нацсоцсевірсної служби або до суду.

Все «спілкування» з органом соціального захисту населення (як зрештою, і з будь-яким іншим державним органом / органом місцевого самоврядування / офіційними установами тощо) повинно відбуватися в письмовому вигляді. Усні відмови не мають юридичного значення та не підлягають оскарженню.

Окреслена ситуація стосується лише ВПО, які отримували допомогу до 1 серпня 2023 р., та за результатами верифікації втратили її. Своєю чергою тим, хто звертається за призначенням допомоги з 1 серпня 2023 р. і має депозит у вказаному вище розмірі, одразу буде відмовлено у призначенні допомоги.

Статус ВПО дає право на отримання допомоги від держави. Нагадаємо, хто може втратити статус ВПО та як цьому запобігти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі