Незважаючи на війну та складну економічну ситуацію, українці з найбільш вразливих категорій населення продовжують отримувати соціальні виплати. Експерти «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, до якого віку дітей багатодітним сім’ям будуть виплачувати допомогу.
Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» багатодітною є сімʼя, в якій подружжя:
- перебуває у зареєстрованому шлюбі;
- разом проживає;
- виховує трьох і більше дітей, у тому числі дітей кожного з подружжя;
- або один батько / мати, який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, після досягнення ними 18 років, але не довше, ніж до закінчення закладу освіти або досягнення 23 років
Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною шести років включно.
Наразі розмір допомоги складає 2100 гривень.
Тобто, багатодітній сімʼї з чотирма дітьми 15, 10, 7 і 3 роки наразі допомога буде виплачуватися лише на 3-річну дитину до досягнення нею 6 років. Для прикладу, якщо дитині виповнюється 6 років 16 квітня, то допомога багатодітній родині за квітень місяць ще має надійти. Виплати будуть припинені з 1 травня.
Якщо ж у сім’ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.
Наприклад, якщо сім'я виховувала 5-річну дитину і в них народилася двійня, така сім'я отримуватиме допомогу у розмірі 4200 грн (на кожного з новонароджених дітей до досягнення).
Які документи потрібні для призначення допомоги
- заява за формою;
- документ, що посвідчує особу того з батьків, хто звертається за призначенням допомоги (паспорт громадянина України, паспортний документ іноземця, інший документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус для осіб без громадянства тощо);
- посвідчення батьків багатодітної сім’ї (у разі досягнення дитиною з багатодітної сім’ї 6-річного віку подається посвідчення дитини з багатодітної сім’ї);
- свідоцтва про народження всіх дітей.
За вибором заявника (за місцем фактичного проживання або зареєстрованого (задекларованого)) можна звернутися для призначення допомоги:
- до органів соціального захисту населення;
- до ЦНАПів;
- до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем – особу не можуть зобов'язати подати довідки чи інші документи про те, що допомога не призначалася вам в іншому органі соцзахисту. Рішення про призначення допомоги приймається протягом 10 днів з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Деякі соціальні виплати цього року було продовжено автоматично, але деяким категоріям громадян треба звертатися до органів соцзахисту. Нагадаємо, кому слід звернутися за їх продовженням.