Домовленість ОПЕК з Росією переживає напругу - Bloomberg View

Поділитися
Домовленість ОПЕК з Росією переживає напругу - Bloomberg View Країни ОПЕК і Росія ледве виконують угоду про скорочення видобутку нафти. © Reuters
Якщо відновити угоду про скорочення видобутку нафти не вдасться, ринок стане ще більш перенасиченим.

Колишній міністр нафти Саудівської Аравії Алі Аль-Наімі скаржився в 2014 році, що Росія ніколи не виконувала свої обіцянки скоротити видобуток в часи фінансової кризи 2008-2009 років. Тоді він говорив, що шанси на зменшення насичення ринку "нулюві".

Тепер, коли міністром нафти королівства став Халід Аль-Фаіх, Росія, яка не входить в ОПЕК, тісно співпрацює з організацією, на чолі якої стоїть Саудівська Аравія. Зростання цін на нафту відображає певний оптимізм ринку. Однак навколо угоди, дія якої спливає у березні 2018 року, знову спостерігаться напруга.

Про це пише науковий співробітник з енергетики в Brookings Doha Center Робін Майллс на сторінках Bloomberg View.

"Невдача з продовженням дії угоди призведе до поглиблення перенасичення", - пише він.

Умови для скорочення видобутку були найбільш сприятливі у першому півріччі 2017 року. Російське виробництво зазвичай переживає стагнацію навесні через погодні умови. В цей час, внутрішній попит Саудівської Аравії теж був нижчим, а Ірак і Іран лише намагалися наростити видобуток. Втім, експорт країн ОПЕК не скоротився на стільки ж, наскільки нібито скоротилося виробництво нафти.

Тим часом, видобуток у Лівії серйозно відновився, попри уразливість країни. Нігерія теж наростила показники. Втім, обидві країни скористалися тим, що вони стали вийнятками з угоди. Іран останнім часом став трохи перевищувати узгоджені денні норми. А в Ірак почали повертатися інвестиції, і він дуже не охоче погодився на угоду ОПЕК. Щоб задовольнити літній внутрішній попит, Саудівська Аравія почала ледве виконувати умови угоди, хоча до того вона їх перевиконувала.

Таким чином, мета ОПЕК скоротити денний видобуток на 1,16 мільйонів барелів скоротилася до 489 тисяч барелів на добу. При цьому, дві країни взагалі нічого не скорочували, оскільки стали вийнятком. А експорт, згідно з даними компанії Kpler, зменшився лише на 213 тисяч барелів.

Тим часом, Росія дійсно виконала своє зобов'язання скоротити видобуток на 300 тисяч барелів, але лише в серпні. А загальне скорочення за перше півріччя виявилося дуже не великим.

Прогнози щодо ціни на нафту, які озвучують російські чиновники, теж не додають впевненості у майбутньому угоди між Росією і ОПЕК про скорочення видобутку. Приміром, голова "Роснефть" Ігор Сєчін сказав, що наступного року барель нафти буде коштувати 40-43 долари, а голова Центробанку Ельвіра Набіулліна чекає, що нафта буде коштувати 40 доларів у наступні два роки.

Автор припускає, що угода ОПЕК, швидше за все, буде продовжена. Але на Саудівську Аравію падає все більший тягар, тягти який вона не може собі дозволити.

Країни ОПЕК домовились про скорочення видобутку нафти після року переговорів. З 1 січня 2017 року вони скоротили видобуток нафти на 1,2 млн барелів на день - до 32,5 млн. При цьому угода передбачає і участь країн, що не входять в картель. Вона розрахована на півроку з можливістю продовження ще на шість місяців.

Тим часом країни, що не входять в ОПЕК, домовилися скоротити видобуток нафти на 600 тисяч барелів на добу. Повідомлялося, що з цієї кількості половина припадає на Росію.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі