Валюта, що надходить від країн, що допомагають Україні, здебільшого прямує безпосередньо до бюджету, конвертуючись у гривню, це, за ідеєю, мало б її зміцнити, проте поки що впливу на обмінний курс не справило. Про це розповіли експерти ZN.UA.
По-перше, різниця в курсах (міжбанк, банки і приватні обмінники), що існувала протягом останніх тижнів, призвела до того, що величезний обсяг валюти зосередили у себе саме "обмінки", що пропонували найбільш вигідний курс. Почав процвітати так званий "валютний туризм", коли жителі прикордонних районів України їхали до країн ЄС, знімали там валюту за курсом міжбанку, а потім повертаючись до України здавали її за курсом в "обмінках", що значно перевищує офіційний. Величезна маса валюти виявилася, власне, на тіньовому, а не офіційному ринку. За даними НБУ, відтік коштів на день в останні тижні перевищував 100 млн дол.
Заходи було вжито, банкам дозволили приймати валюту за ринковим курсом, але ефект від цих заходів не буде миттєвим.
При цьому слід пам'ятати, що експорт із України суттєво скоротився. Валютного виторгу, який отримують експерти, мало і вони його бережуть, тобто він теж не надходить на валютний ринок.
Нагадаємо, що Нацбанк скасував обмеження, згідно з яким уповноважені установи могли продавати готівкову іноземну валюту клієнтам з відхиленням від офіційного курсу не більш як на 10%.
У Мінекономіки Росії занепокоїлися і вважають, що зміцнення рубля вже досягло межі. Міністерство попросило Центробанк РФ втрутитися. Курс рубля далекий від дійсності.