Долар по 30, інфляція і запуск друкарського верстата: Смолій розповів про вимоги влади до Нацбанку

Відео
Поділитися
Долар по 30, інфляція і запуск друкарського верстата: Смолій розповів про вимоги влади до Нацбанку © Нацбанк України/Facebook
Від правління НБУ вимагали економічно необґрунтованих рішень, щоб політики могли відзвітувати про короткострокові успіхи.

Колишній глава Національного банку України Яків Смолій розповів, як представники влади вимагали від нього приймати економічно необґрунтовані рішення, що могли б завдати шкоди економіці країни: послабити курс гривні і запустити додаткову емісію для покриття дефіциту бюджету.

У ході виступу у Верховній Раді в п'ятницю, 3 липня, Смолій повідомив, що пропозиції «залити економіку грішми» і послабити національну валюту неодноразово озвучувалися на нарадах з депутатами, представниками Кабінету міністрів і Офісу президента.

«Протягом останнього року.... звучали заклики: «залити економіку грішми», скасувати базельські принципи регулювання банківської системи, встановити курс, щоб «експортерам було краще», поставити інфляцію 11% і курс 30 гривень за долар, тому що такі параметри закладені в державний бюджет », - розповів ексголова НБУ.

За словами Смолія, саме це спонукало його написати заяву про відставку.

Як повідомлялося 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс до Ради подання, і наступного день парламент 268 голосами «за» звільнив голову НБУ.

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі