До 2020 р. в рамках програми "20/20", яку у травні "Укргазвидобування" презентувала Кабміну, на нові родовища планується витратити 84,5 млрд грн, що дасть сумарно приріст річного видобутку в 10 млрд кубометрів газу і 26 млрд накопиченого видобутку.
Про це йдеться в статті Ігоря Маскалевича для DT.UA.
Старі родовища, отримавши в п'ять разів менше (17,1 млрд грн), дадуть за чотири роки 57 млрд кубометрів, тобто більш ніж удвічі більше.
"Дешево та відносно багато. Проблема в тім, що запаси старих родовищ уже закінчуються. А нові родовища - це зовсім інші витрати та нові ціни. Дива тут, на жаль, не буде. Понад те, для планованого обсягу видобутку газу потрібно збільшити запаси приблизно на 150 млрд кубометрів (в основному в Полтавській області)", - йдеться в статті.
Як зазначає Маскалевич, за останніх чотири роки при видобутку близько 45 млрд кубометрів змогли приростити запаси лише на 27 млрд.
"Доведеться повністю змінювати структуру розвідки, застосовувати нові методи і технології, різко збільшувати обсяг буріння", - пише автор.
"У програмі збільшення видобутку газу тактовно обходять чимало питань, наприклад, які стосуються договорів спільної діяльності (СД). У рамках СД нині експлуатується близько 210 не найгірших свердловин, що дає 1,3 млрд кубометрів видобутку на рік. Мовчки передбачається, що за кілька років питання вирішать, але в найближчі два роки СД - це реальний фактор. Те саме заплановане будівництво дотискних компресорних станцій (ДКС) - це правильно, тому що нині до 40% газу "Укргазвидобування" проходить через ДКС спільних підприємств, тобто залежить від їхньої сумлінної роботи. І таких запитань чимало", - йдеться в статті.
Як нагадує Маскалевич, в травні державна "Укргазвидобування" презентувала програму Кабміну "20/20" - проект збільшення видобутку природного газу до 2020 р. з нинішніх 14,5 млрд кубометрів до 20 млрд. Офіційно заявлена мета - не просто утримувати падіння видобутку, а наростити його обсяги".
Нагадаємо, обсяг втрат групи "Нафтогаз України" протягом 2005-2015 рр., згідно з розрахунками, склав 620 млрд грн, з них майже 400 млрд - в результаті реалізації природного газу населенню і 170 млрд - підприємствам теплокомуненерго, включаючи "Київенерго".
Повну статтю Ігоря Маскалевича "Програма "20/20" - газ останнього шансу" читайте у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".