Міністерство охорони здоров’я 6 травня закупило валюти на 3,8 млрд грн для того, аби оплатити вакцину проти коронавірусу, повідомили в експертній організації StateWatch з посиланням на портал використання публічних коштів. Вказано, що всього на кінець травня на закупівлю вакцин витратили 7,7 млрд грн держкоштів.
“Достеменно, не відомо, за яку саме вакцину та кому сплачено кошти. Адже в МОЗ не розкривають деталі угод про закупівлю вакцин проти COVID-19, окрім угоди ДП “Медичні закупівлі” МОЗ та приватною компанією “Лекхім” на постачання китайської вакцини CoronaVac”, - пояснили у StateWatch.
В експертній організації додали, що загалом в Україну протягом року мають поставити 42 млн доз вакцини проти коронавірусу. З них 8 млн доз Україна отримає в рамках ініціативи COVAX, ще 34 млн – за контрактами з виробниками. Планується, що країна отримає препарати від Sinovac (1,9 мільйони доз), AstraZeneca (2 мільйони доз), Novavax (10 мільйонів доз) та Pfizer/Biontech (20 мільйонів доз).
“З лютого було поставлено 2 322 050 доз, тобто лише 5% з запланованого об’єму”, – зазначили у StateWatch.
Вказано, що найбільше доз вакцини Україна отримала від CoronaVac – 1 215 000 доз (65%).Згідно з контрактом, поставки мають завершитися 31 травня, а чергові 500 тисяч доз мають надійти 26 травня. Водночас як заявляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль, останні 200 тисяч доз CoronaVac попри прописані в контракті дати мають поставити в Україну на початку червня.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив про те, що Україна законтрактувала 45-47 млн доз вакцин. На сьогодні в Україні вакциновано мільйон осіб. Також Україна звернеться до США за гуманітарною допомогою у вигляді вакцин. США раніше анонсували передачу бідним країнам 80 млн доз вакцини.
Своєю чергою новий міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив про те, що планує переглянути всі контракти і постачання вакцин. За його словами, розпочато процес перемовин про перенесення постачань із IV кварталу 2021 року на літні місяці. Також Ляшко додав, що ведуться перемовини з компаніями, з якими раніше активних перемовин не було, про пріоритетність постачань влітку.