Для фінансування видатків бюджету в умовах невизначеності щодо західної фінансової підтримки, уряду потрібно шукати резерви у схемах уникнення від сплати ПДВ й так званих скруток, а не посилювати податковий тиск на легальний бізнес, пише УНІАН.
Україна сильно залежить від отримуваної міжнародної фінансової допомоги. Фактично, власних доходів бюджету нашій країні вистачає лише на видатки з оборони та безпеки. Найбільше допомоги надійшло від ЄС та США – 47 млрд дол. з початку війни. МВФ надав 6,2 млрд дол.
Обрання новим спікером Конгресу США М. Джонсона, який критично ставиться до фінансової підтримки України, не залишає українській владі іншого вибору, ніж збільшувати внутрішні надходження до бюджету. В тому числі й зважаючи на вплив США на МВФ та Світовий Банк, які є великими донорами допомоги Україні.
«Шукати резерви треба у схемах уникнення від сплати ПДВ (там ховаються великі десятків мільярдів). Так звані «скрутки» (фіктивний податковий кредит) — це, як мінімум, додаткових півтора десятка мільярдів гривень. Обсяг маніпулювання із податковими накладними за рік може сягати без малого 20 мільярдів гривень. У таку ж цифру оцінюються річні втрати бюджету від «конвертаційних центрів». А від сплачених зарплат «у конвертах» - у пʼять разів більше. Таким чином ми нарахували вже понад 150 мільярдів гривень, які можуть бути використані на благо держави, якщо їх вдасться «зловити», - йдеться в статті.
Однак традиційно в української влади є нестримний потяг до підвищення податків чи запровадження нових там, де існуючий фіскальний тиск вже й без того є дуже високим.
«Симптоматичний приклад – гральний бізнес. За дев'ять місяців 2023 року він сплатив до українського бюджету 6,65 мільярдів гривень податків. Це в 9,5 разів більше, ніж за весь 2022 рік. легальний гральний бізнес вже втиснувся в «стелю можливостей» зі сплати податків», - йдеться в статті.
Подальший податковий тиск може навпаки призвести до скорочення легального сегменту ринку, який платить податки, і перехід цієї індустрії в тінь. На переконання авторів статті, це стосується й інших секторів економіки, підприємства яких працюють легально.