Керівник практики IT-права юридичної компанії AEQUO Микита Полатайко проаналізував законопроєкт про Дія Сіті та його потенційний вплив на українську ІТ-галузь. У своєму блозі на MC.Today Микита Полатайко пише, що на початку наступної парламентської сесії очікуються зміни до Податкового Кодексу, і саме цей крок допоможе запровадити умови оподаткування для майбутніх резидентів Дія Сіті.
Також, за його словами, наразі обговорюються зміни до Кримінального Процесуального Кодексу, які мають забезпечити захист резидентів від свавілля правоохоронних органів.
Аналізуючи пакет законопроєктів про Дія Сіті, експерт зазначає, що серед його переваг варто поставити на перше місце низьке оподаткування. Якщо раніше поширену практику роботи з ФОП можна було трактувати, як зловживання правом, або ж навіть ухиляння від податків, то Дія Сіті створює абсолютно законний спосіб отримати той самий рівень оподаткування з урахуванням +1.5% військового збору.
На думку експерта, Дія Сіті означає зменшення ризиків для іноземних інвесторів, а інвестиції робить дешевшими. Мова йде про те, що через передбачені спецрежимом інструменти - опціони та конвертовані позики - можна буде напряму залучити фінансування в українські ТОВ. Це означає, що можна не витрачатися на створення та підтримання іноземної компанії, яка далеко не завжди потрібна на цьому етапі.
Полатайко також відзначає, що суцільними перевагами є можливість працювати за гіг-контрактами, спрощення дистанційного працевлаштування та релокейту, значне скорочення списку документів для підтвердження переходу прав інтелектуальної власності на результати праці ІТ-спеціаліста. Зменшення регуляторного тиску та гарантії незмінності режиму на період в 25 років сприятимуть зростанню довіри до держави.
З недоліків юрист вказує на те, що все ще лишається людський фактор. На його думку, хоч повноваження Мінцифри і зведені до мінімуму, ситуації з потенційно можливим зловживанням повноваженнями лишаються невиключеними. Втім, він називає це скоріше побоюваннями з боку компаній, і певен, що законодавці працюють над тим, аби виписати в законі усі процедури і звести такий ризик до мінімуму. Наостанок Полатайко ще раз наголошує, що Дія Сіті – це не заміна, а відмінна альтернатива діючим практикам.
Нагадаємо, Дія Сіті - це спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії в Україні, що має посприяти розвитку цифрової економіки, створенню вітчизняних інноваційних продуктів та розвитку ІТ-освіти в України.
Раніше Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв, що вже до 2025 Дія Сіті допоможе збільшити кількість працівників ІТ-галузі в Україні з нинішніх 200 тисяч до 450 тисяч.