Девальвація гривні на рівні 15-20 % і більше не те, що не буде спонукати до зростання доходів держбюджету-2014, а може викликати ще більше недоотримання від того обсягу, який зараз. Таку думку висловили опитані ZN.UA експерти.
"При курсі 9,5-10 грн / дол скоротяться надходження від ПДВ, податку на прибуток, акцизних зборів, ввізного / вивізного мита в цілому на 15-20 %", - зазначив керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.
"Майже половина податкових надходжень - це податки на імпортні товари, а обсяги споживчого імпорту будуть скорочуватися", - доповнив виконавчий директор "CASE Україна" Дмитро Боярчук.
Говорячи, зокрема, про надходження до бюджету податку на прибуток, партнер "PwC Україна" Рон Барден теж схиляється до того, що ймовірне позитивний вплив девальвації на експортерів не перекриє негативний ефект для імпортерів. "У такому випадку сума надходжень з податків на прибуток, очевидно, буде нижча від суми, передбаченої у бюджеті", - вважає фахівець.
При цьому директор департаменту податкової політики Інституту бюджету і соціально - економічного розвитку Артем Рудик констатував, що в 2014 році план надходжень по ПДВ встановлений на такому високому рівні, що навіть якщо б попит на імпортні товари більш або менш підтримувалась на стабільному рівні при дуже значній девальвації - гривень до 11 за долар - бюджетний ПДВ - план все одно не вдалося б виконати. "План платежів з ПДВ надто завищений. Тим більше, що заплановане на початку обкладення податком імпортного газу скасували. Уряд наступає на ті ж граблі недовиконання, що і в 2013-му", - коментує експерт.
На думку завідувача сектором грошово-фінансової стратегії Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Молдована, загрози для бюджету посилюються при девальвації гривні більше 9 грн / дол. "Баланс між додатковими доходами бюджету та його втратами від знецінення нацвалюти погіршується прямо пропорційно глибини девальвації. В інших країнах таке ставлення є оптимальним при девальвації 10-15 % в рік. Згадайте 2008-2009 рр. Девальвація на 60 % - і економіка почала швидко приходити в себе, але реальний дефіцит бюджету - понад 10 %", - констатував фахівець.
Разом з тим А. Вальчишен констатує, що при курсі "ближче до 9,5 грн / дол і вище (скажімо, 10 грн / дол)", українська економіка має найкращі шанси для відновлення зростання реального ВВП. Зате А. Молдован закликає пам'ятати, що чим глибше девальвація, тим більше експорт продукції з мінімальною доданою вартістю і тим повільніше буде протікати модернізація економіки. А це - довгостроковий удар і по економіці, і державним фінансам. "Варто стимулювати кілька вітчизняних ФПГ розширювати вивіз сировини та напівфабрикатів за рахунок придушення внутрішнього споживання, яке сьогодні є більш важливим фактором для економіки", - риторично запитує експерт. !zn