Фонд держмайна (ФДМ) вчора оголосив через газету "Відомості приватизації" про продаж акцій Харківської ТЕЦ-5. Конкурс відбудеться 7 листопада, стартова ціна 94,48% акцій - 279,5 млн грн, а крок торгів - 3,5 млн грн. Новий власник компанії повинен буде за три роки збільшити коефіцієнт встановленої електричної потужності до 67%, а теплової потужності - до 45%.
Це лише перша з чотирьох ТЕЦ, які ФДМ розраховує продати до кінця року. Окрім Харківської, це Дніпродзержинська, Херсонська і Одеська ТЕЦ (див. "Коммерсант" від 27 липня). Досі активи в цій галузі продавалися нечасто, єдиний випадок - продаж в минулому році 34,34% Дарницької ТЕЦ за 30 млн грн.
Держава пояснювала потребу у продажі цих підприємств необхідністю переведення ТЕЦ з природного газу на спалювання водно-вугільної суміші. Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявляв, що, за його оцінками, це дозволить Україні економити до 6 млрд кубометрів газу на рік і знизити залежність від російського газу.
Але в умовах приватизації Харківської ТЕЦ-5 вимоги перевести її на споживання вугілля несподівано не виявилося, пише "Коммерсант-Украина"..
Навпаки, для отримання допуску до участі в конкурсі потенційний покупець повинен надати підтвердження ведення діяльності з видобутку природного газу українського походження та наявність ліцензії на користування надрами з загальними залишковими запасами природного газу на території України не менше 1 млрд куб. м. Причому до конкурсу не допускаються компанії, більше 25% статутного капіталу яких належить державі.
Офіційно в Фонді держмайна та Міненерго коментувати умови конкурсу відмовилися. Але джерело в міністерстві пояснило, що переведення ТЕЦ на вугілля призведе до "забруднення атмосфери в Харкові". "Крім того, з'явилися інвестори, здатні завантажити ці активи газом", - додав співрозмовник видання.
Глава «Укртрансгазу» володіє приватною фірмою, якій Бойко віддав державну ТЕЦ у Харкові
На початку жовтня про бажання придбати 100% акцій Харківської ТЕЦ-5 заявили в компаніях "Укрістгаз" і "Газконтиненталь", що займаються видобутком і постачанням вуглеводнів. Високопоставлене джерело в Мінекології стверджує, що "Укрістгаз" і "Газконтиненталь" належать до сфери впливу підприємця Дмитра Фірташа. Цю ж інформацію підтвердило інше джерело у видобувній компанії "Укрнафта". "Обидві ці компанії мають запаси газу саме в районі 1,2-1,5 млрд кубометрів, як написано в умовах конкурсу", - зазначає співрозмовник "Ъ" в компанії. Він додає, що директор "Укрістгазу" Володимир Крупко раніше очолював компанію "Укрнадрасервіс", яка в свою чергу належала Emfesz Дмитра Фірташа.
Зв'язатися з "Укрістгазом" вчора не вдалося - її офісні телефони не відповідали. Прес-секретар Group DF Євген Смаглюк також відмовився коментувати зв'язок цих компаній з Дмитром Фірташем.
Нинішній конкурс нагадує продаж пакетів акцій облгазів, у торгах щодо яких також брали участь виключно дві компанії Дмитра Фірташа - "Фінлекс-інвест" і "Газтек", відзначає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Компанія "Газтек" Дмитра Фірташа з початку серпня придбала пакети акцій дев'яти обл-і міськгазів, заплативши трохи менше 300 млн грн.
Конкурс з продажу Харківської ТЕЦ-5 і облгазів об'єднує і низька ціна активів, відзначає глава аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін. ТЕЦ-5 в 2011 році отримала чистий прибуток у 170 млн грн при доході 1,7 млрд грн. "Останні дві генерації, які продавала держава, - "Дніпроенерго" і "Західенерго" - були оцінені з коефіцієнтом EV / S 0,66. Тому ринкова вартість ТЕЦ складає близько 1 млрд грн", - говорить аналітик "АРТ-Капітал" Станіслав Зеленецький .
Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич відзначає, що якщо покупцем активу виявиться Дмитро Фірташ, він зможе завантажити ТЕЦ природним газом за ціною нижчою, ніж у НАК "Нафтогаз України", оскільки Ostchem Holding має довгостроковий контракт на постачання палива з Gazprom Germania. "Інше питання, що якщо постачання знову будуть йти від структур "Газпрому", це повністю зведе нанівець дані раніше Міненерго обіцянки про зниження залежності українського ринку від російського газу", - додає експерт. !zn
Читайте також:
Рада дозволила приватизацію ТЕЦ
Енергоприватизації. Раунд перший
Кабмін дозволив Бойку передавати в концесію ТЕЦ, які належать «Нафтогазу»