Контроль за ввезенням та використанням автомобілів з іноземною реєстрацією, ймовірно, буде істотно посилено. З цією метою в парламент внесено законопроект № 8488, який передбачає створення правових та економічних умов для реєстрації вже ввезених в Україну авто. Документ розроблений комітетом з питань податкової та митної політики Верховної Ради. Про це пише ЕП з посиланням на голову податкового комітету ВР Ніну Южаніну.
Наголошується, що, по-перше, вводиться обмеження на кількість авто, які можна ввозити без грошового забезпечення. Так, нерезидент зможе без грошового забезпечення ввезти в режимі тимчасового ввезення тільки один автомобіль.
Ввезення наступних легкових транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може виступити фінансова установа, яка візьме на себе зобов'язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено.
По-друге, посилюється відповідальність за порушення митних правил.
Особа, яка ввезла в Україну автомобіль у режимі транзиту або в режимі тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам або розукомплектувати його.
Також йому буде заборонено використання такої машини у підприємницькій діяльності або для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачений штраф - 34 тис грн.
Будь-яка інша особа, яка всупереч встановленим правилам, отримає транзитне або тимчасово ввезене авто у володіння, користування або розпорядження та буде використовувати таке авто у підприємницькій діяльності для отримання доходу, також буде оштрафовано.
Перша фіксація зазначених порушень працівниками Нацполиции передбачає стягнення з порушника 8,5 тис грн, повторна фіксація - 17 тис грн, позбавлення права керування на 1 рік та оплатне вилучення авто за рахунок порушника.
За недотримання строків режимів транзиту та тимчасового ввезення, тобто за невивезення авто за межі країни вчасно, порушники повинні сплатити штрафи. Розміри штрафів будуть залежати від кількості днів перевищення встановлених термінів.
За один день прострочення вивезення транзитного авто з порушника має бути стягнуто 170 грн, а за три дні відстрочки вивезення машини - 850 грн.
Зайвий місяць перебування такого автомобіля на митній території України буде коштувати порушникові 170 тис грн або транспортний засіб може бути конфісковано за рішенням суду.
У законопроекті прописані чіткі правила взаємодії всіх задіяних служб і відомств - підрозділів органу доходів і зборів, Державної прикордонної служби, Національної поліції.
Якщо дозволений термін перебування іноземного авто в Україні закінчився, а машина так і не була вивезена, митник повинен повідомити інші органи про вчинення правопорушення.
Отримавши повідомлення, поліцейські повинні будуть пильніше відстежувати таке авто на автомобільних дорогах України, а прикордонники, в свою чергу, повинні не допустити перетину кордону особою, яка ввезла авто без сплати відповідних штрафів.
Крім того, Національній поліції буде надано право перевіряти особу водія авто з іноземною реєстрацією на відповідність особі, яка його ввезла. Якщо за кермом буде будь-яка інша особа, поліцейський може накласти на водія відповідний штраф і повідомити про порушення митних правил митниці.
Важливо, що протокол про порушення, може бути складений митником при відсутності порушника, та вручено йому при виїзді з України.
Нагадаємо, що у вересні 2017 року Южаніна повідомила, що перехід на українські номери вже ввезених в Україну легкових авто з іноземною реєстрацією обійдеться їх фактичним власникам в 1-1,4 тис. євро.
Нагадаємо, що первинний ринок уживаних легкових авто у 2017 році виріс в 3,3 рази у порівнянні з 2016 роком.
У ГФС повідомили про те, що більш 63,9 тисячі транспортних засобів комерційного і особистого користування з іноземною реєстрацією, які ввозилися протягом 2015-2017 років у режимі транзиту, тимчасового ввезення, знаходяться в Україні з порушенням терміну.