Міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин 12 червня 2015 року розпорядився створити державне підприємство для забезпечення розподілу природного газу та забезпечити його державну реєстрацію". І визначив термін виконання доручення - до 18 червня поточного року.
Копію цього окремого доручення редакція DT.UA отримала 19 червня. Сьогодні – вже 1 липня. І з якоїсь дивної причини окреме доручення міністра не виконано.
Зазначимо, що на створення самого газорозподільного підприємства і вибір його керівника міністр відвів три дні – до 15 червня.
За цей час повинні були бути "відпрацьовані питання створення та організаційної структури новоствореного підприємства для забезпечення розподілу природного газу"; подані пропозиції про призначення виконуючого обов'язки новоствореного підприємства, а також пропозиції до проекту статуту державного підприємства... ".
За цей же термін (до 15 червня) міністр розпорядився: "Опрацювати питання та надати пропозиції про передачу державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації і яке може бути відокремлене від їх основного виробництва, на баланс новоствореного підприємства".
Як повідомили джерела DT.UA, сьогодні на засіданні ПЕКівського комітету Верховної Ради депутати розглядали проблему газорозподілу в Україні. На засіданні був присутній і виступав заступник міністра енергетики Ігор Діденко. Голова комітету Микола Мартиненко запитав його, коли Міненерго готовий подати у парламент свої пропозиції про реорганізацію газорозподільної системи України. На що Діденко відповів, що тільки через три тижні, не раніше. На уточнююче питання Мартиненка, чи означає це, що пропозиції міністерства будуть готові тільки до наступної сесії ВР (депутати йдуть на традиційні літні канікули - ред.), Діденко відповів ствердно.
Таким чином, предметний розгляд питання про газорозподілення в Україні перенесений на наступну сесію ВР.
Нагадаємо, з 1 липня облгази повинні бути позбавлені ліцензій на продаж газу споживачам.
До 1 липня газорозподільними мережами, які в основному є держвласністю, користувалися приватні облгази на безкоштовній основі. Але 213-я поправка до ухваленого нещодавно закону "Про ринок природного газу" вводить платний доступ до газорозподільної системи країни, перш за все, до газопроводів. Як писала у статті для ZN.UA журналіст Алла Єрьоменко, благі наміри "наповнення бюджету" за рахунок грошей від оренди держмайна виявилися фікцією. Принаймні нам відомо, що в надрах КМУ готується постанова, відповідно до якої балансотримачем мереж і головним вигодоотримувачем від здачі їх в оренду стане давно збанкрутілий "Газ України". З якою метою, крім корупційної, хтось хоче "воскресити небіжчика", можна лише здогадуватися. Але важливо, що додаткові витрати на утримання чиновників "Газу України" ляжуть на плечі споживачів", стверджують представники облгазів.