Україна розраховує на подальше зниження ціни імпорту газу, що дозволить підвищити конкурентоспроможність української промисловості і збалансувати ціну газу для населення, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.
"Очікуємо, що протягом наступних двох кварталів нам вдасться зменшити ціну закупівлі, дешевше, ніж за $ 250 (за тисячу куб. м - ред.)", - сказав він, виступаючи на засіданні Верховної Ради в п'ятницю, 10 квітня.
Міністр нагадав, що за домовленістю з МВФ Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) буде переглядати формулу для визначення ціни на газ для населення щокварталу.
Демчишин зазначив, що в даний час неможливо забезпечити населення тільки газом, який видобувається держкомпаніями, так як "дочка" "Нафтогазу" "Укргазвидобування" видобуває 12,8 млрд куб. м, тоді як населення споживає 14 млрд куб. м газу безпосередньо і ще 6,8 млрд куб. м - на опалення через підприємства теплокомуненерго.
"Різницю 9 млрд куб. м треба купувати на стороні. Ціна - $ 250 (за 1000 куб. м - ред.) зараз. Під час опалювального сезону було більше $ 300. В бюджет (2015 року - ред) заклали $ 260-270", - пояснив глава Міненерговугілля.
За його словами, основна проблема - велике споживання населенням.
Крім того ще 1,5 млрд куб. м газу видобуває "Укрнафта", в якій 50%+1 акція належить НАК "Нафтогаз України", проте компанія поки непідконтрольна державі і використовує цей газ для внутрішнього споживання.
"26 травня закон (про зменшення кворуму з 60%+1 акція до 50%+1 акція) вступить в силу. Думаю, що разом з "Нафтогазом" проведемо засідання спостережної ради, проведемо збори (акціонерів) і поміняємо менеджмент", - сказав Демчишин.
Він також підкреслив, що кінцевою метою, згідно коаліційній угоді та програмі з МВФ, є вихід на економічно обґрунтовані ціни за 2015-2017 роки. Міністр пояснив, що тільки така єдина ціна дозволить ліквідувати корупційні схеми в галузі.
Як повідомлялося, НАК "Нафтогаз України" у першому кварталі 2015 року імпортував газ з Європейського Союзу за середньозваженою ціною $ 304/1 тис. куб. м, а з Росії у "Газпрому" - $ 337/1 тис. куб. м.
В четвертому кварталі 2014 року середньозважена ціна на газ для України з ЄС становила $ 353/тис. куб. м, у той же період з Росії газ закуповувався за $ 385/тис. куб. м. В третьому кварталі 2014 року "Нафтогаз" імпортував газ з ЄС за середньою ціною $ 353/1 тис. куб. м, у другому - по $ 369/1 тис. куб. м.
У другому кварталі 2015 року ціна постачань газу "Газпрому" для України складе $ 247,18/1 тис. куб. м.