Де українці купують житло: як пожвавився ринок нерухомості та іпотечне кредитування

Поділитися
Де українці купують житло: як пожвавився ринок нерухомості та іпотечне кредитування © socportal.info
Фінансисти розповіли про критерії, якими керуються громадяни при купівлі квартир в кредит.

В Україні населення охочіше купує готове житло в безпечніших регіонах, тому попит хоч і зростає, але концентрується на вторинному ринку. Такі дані оприлюднили на сайті Національного банку України.

Кількість житла, що пропонується до продажу, дещо зросла завдяки завершенню довоєнних проєктів. Однак через повільні старти нових об’єктів пропозиція буде обмеженою у довгостроковій перспективі. Зростання цін на житло на первинному ринку зупинилося, на вторинному – уповільнилося. Водночас вартість оренди зросла. Тож співвідношення ціни до оренди вперше за півтора року наблизилося до довгострокового середнього рівня.

Фахівці НБУ зазначають, що попит на житлову нерухомість зростає, однак купівельна активність залишається майже вдвічі нижчою, ніж у середньому протягом 2019–2021 років. Попит переважно концентрується на вторинному ринку, адже населення охочіше купує готове житло в безпечніших регіонах. Більшість кредитів надаються на купівлю житла на вторинному ринку. Від інвестицій у новобудови стримують як тривалі терміни спорудження житла, так і ризики недобудови.

Іпотечне кредитування за рік пожвавилось завдяки запуску програми "єОселя", говорять в Нацбанку. У жовтні-листопаді 2023 року частка купленого за позикові кошти житла сягнула найвищих показників за багато років – 5,8%. Однак за умовами програми покупець може отримати іпотечний кредит тільки на житло не старше трьох років.

Відновлення попиту на житло надалі підживлюватиметься зростанням доходів населення. Водночас його стримуватимуть все ще високі безпекові ризики та повільне повернення вимушених переселенців. Допоки ринок нерухомості перебуває в дисбалансі, а попит лише відновлюється, інвестиції в нерухомість залишатимуться малопривабливими.

Українські банки у жовтні поточного року видали 826 іпотечних кредитів на загальну суму 1,3 млрд гривень. У порівнянні з вереснем, це на 1,6% більше за кількістю і на 6,8% більше за сумою. Рушієм іпотечного сегмента традиційно залишається пільгове кредитування в межах програми "єОселя".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі