Ціна видобутого "Укргазвидобуванням" газу давно перевищила 350 грн за тисячу кубометрів - Демчишин

Поділитися
Ціна видобутого Міненерговугільпром вважає підвищення цін на газ для споживачів обґрунтованим © ugv.com.ua
Курс гривні в цей час знизився до 23,13 грн/дол.

Глава Міненерговугільпрому Володимир Демчишин вважає підвищення цін на газ для споживачів України обґрунтованим і неминучим. Відповідаючи на запитання народних депутатів у ході Дня уряду у Верховній Раді, Демчишин повідомив, зокрема, що відсутню для балансування Об'єднаного енергетичного ринку (ОРЕ) України електроенергію в обсязі 1000 МВт можна не закуповувати в РФ, а виробляти в Україні. Наприклад, з газу, якщо не вистачає вугілля антрацитної марки.

Але в такому випадку вартість електроенергії, виробленої з імпортного природного газу (іншого на ці потреби немає), у два рази буде перевищувати нинішню ціну ОРЕ, яка становить 75 коп/кВт*год

За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України, в даний час газовий баланс країни забезпечується за рахунок поставок з держав-членів ЄС і РФ (контракт "Нафтогазу України" з російським "Газпромом"), а також за рахунок ресурсів у підземних сховищах газу і видобутку основного добувного держпідприємства ПАТ "Укргазвидобування".

Ціна імпортного природного газу з держав-членів ЄС залежить від цін європейського ринку газу. За даними джерел ZN.UA, в лютому 2015 року вона знизилася за основним контрактам "Нафтогазу" до 270-280 дол./тис. кубометрів.

У зв'язку зі зниженням цін на нафту на світових біржах, "Газпром" знизив ціну газу, що закуповується "Нафтогазом" за контрактом від 19 січня 2009 року, з 378 (в грудні 2014 р.) до 329 дол./тис. кубометрів на перший квартал 2015 року.

Читайте також: Україна відновлює реверс газу з Польщі за новим контрактом

Точна ціна російського газу для НАКу на перший квартал 2015 року раніше публічно не озвучувалася, сторони заздалегідь розраховували на зниження ціни до 340-360 дол. з початку січня відповідно до брюссельського "зимового пакету" (з урахуванням 100 дол. "знижки", яка діє до 31 березня 2015 року). Згідно з контрактом купівлі-продажу газу між "Газпромом" і "Нафтогазом", ціна російського газу для України залежить від цін на нафту, які різко впали в минулому році. Часовий лаг - дев'ять місяців.

Третє, базове джерело газозабезпечення України - видобуток газу "Укргазвидобування" (близько 14,5 млрд кубометрів у 2014 році). Як заявив Демчишин, "з урахуванням транспортування, податків і ренти, які платить "Укргазвидобування", вартість газу давно перевищила ціну 350 грн".

За словами Демчишина, "в останні чотири роки ціна на природний газ для населення України змінювався не суттєво. На сьогоднішній день ця ціна становить приблизно 1 300 грн/тис. кубометрів".

У той же час, зазначив міністр, вартість газу, який закуповується Києвом з європейських країн або з Росії, становить близько 6 000 грн. Курс гривні в цей час знизився до 23,13 за дол.

Як заявив 6 лютого прем'єр Яценюк, в січні Україна отримає по реверсу зі Словаччини більше газу, ніж з Росії. "У січні місяці ми у Словаччини газу купили більше, ніж у Росії - загальний обсяг поставки 1 млрд кубометрів газу", - сказав він журналістам у Києві в п'ятницю.

Читайте також: Яценюк розраховує купувати реверсний газ влітку по $ 250-300 за кубометр

Як повідомляло ZN.UA, НАК "Нафтогаз України" перерахував "Газпрому" ще 107,144 млн дол. доплати за постачання газу в лютому. Таким чином НАК сплатив наперед близько 715 млн кубометрів газу майбутніх поставок в лютому "з урахуванням загального обсягу передоплати та поставленого в Україну газу".

У січні в Україну було імпортовано 2 млрд кубометрів газу. Зокрема, реверсом з Європи - 1,1 млрд кубометрів (у тому числі, через ГТС Словаччини - 1 млрд кубометрів, з Угорщини - 0,1 млрд кубометрів). Імпорт з РФ склав 900 млн кубометрів "газпромівського" газу.

3 лютого керівник фракції Олег Березюк з трибуни Верховної Ради заявив: "Кабмін збирається піднімати тарифи на газ з березня і квітня місяця. Ми вимагаємо дати нам розрахунки, з чого складається тариф. Ми хочемо бачити, що вкладено в тариф".

Депутат запропонував створити робочу групу з представників парламентських фракцій, Міністерства соцполітики і Мінфіну, щоб "сформувати якісні тарифи".

У держбюджеті-2015 закладений перегляд тарифів на газ для населення вже в першому кварталі.

За розрахунками НАК "Нафтогаз України", економічно обґрунтована собівартість газу повинна становити 5430 грн/тис. кубометрів, або на 319,4 дол./тис. кубометрів за курсом 17 грн/дол.

Експерти відзначають, що "Нафтогаз" в 2,5 рази завищив ціну на газ, яку він хоче встановити для населення, оскільки середньозважена ціна газу повинна складати 130 дол., а не 320 дол./тис. кубометрів за версією НАК, тобто не вище 2222 грн/тис. кубометрів.

При цьому, середня ціна російського газу в Європі, без урахування країн Балтії та СНД, знизилася в 2014 році на 11,4% - до 341 дол./тис. кубометрів проти 385 дол./тис. кубометрів роком раніше, зазначив заступник голови правління ВАТ "Газпром" Олександр Медведєв під час презентації компанії до Дня інвестора в Гонконзі.

У 2012 році середня ціна реалізації "Газпромом" блакитного палива в регіоні склала 403 дол./тис. кубометрів.

Середня вартість поставок російського газу в країни Балтії та СНД за підсумками минулого року склала 272 дол./тис. кубометрів проти 274 дол. роком раніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі