Зерна пшениці червоного кольору, виявлені на Херсонщині, не містять нічого, окрім дозволених речовин, зокрема агрохімікатів. Такого висновку дійшла спеціальна комісія на чолі з Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживача.
"На полі розкидане насіння пшениці озимої, яке оброблено перед посівом протруйниками, щоб запобігти ураженню сходів пшениці хворобами і комахами. Використані препарати занесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", - заявляють в Держпродспоживслужбі.
Водночас, як випливає з повідомленням, представникам господарства, що засіяло поле червоною пшеницею, було запропоновано здійснити необхідні заходи щодо утилізації залишків цього насіннєвого матеріалу.
Нагадаємо, на Херсонщині систематично відбувається масова загибель птахів.
Так, у січні 2021 року на території Біосферного заповідника "Асканія-Нова" загинули журавлі. За однією з версій слідчих, птахи могли гинути через оброблене хімікатами зерно, яке посіяли фермери на навколишніх полях. Відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 239 "Забруднення або псування земель" Кримінального кодексу.
23 лютого до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області надійшло повідомлення від директора заповідника "Асканія-Нова" про нові випадки загибелі птахів. Фахівці Чаплинського управління Держпродспоживслужби у дендропарку та озерах на території зоопарку виявили 187 трупів птахів, серед них червонокнижну качку огар.
Починаючи з 24 лютого на території заповідника загинули ще 369 перелітних птахів. Лабораторними дослідженнями підтверджено, що причиною загибелі даних птахів у лютому є препарат на основі бродіфакуму. Водночас, як зазначили у Держпродспоживслужбі, препарат, від якого гинуть птахи, дозволений до використання в Україні, норми, які регламентували б внесення таких препаратів, відсутні.
16 березня на Херсонщині знову загинули 18 сірих журавлів і 20 огарів.
17 березні на території одного з фермерських господарств у Каховському районі було зафіксовано розкидане зерно синього кольору. Після цього аграріям рекомендували призупинити на три тижні застосування в 40-кілометровій зоні, прилеглій до Біосферного заповідника "Асканія-Нова", пестицидів групи родентициди, а також препаратів на основі бродіфакуму, що використовуються для боротьби з гризунами.
За перше півріччя поліція Херсонщини отримала 25 повідомлень про загибель червонокнижних птахів на території біосферного заповідника "Асканія-Нова". Як з’ясувалося, до цього птахи годувалися на навколишніх полях сільгосппризначення.
У жовтні, після повідомлень про масову загибель диких птахів на озері Сиваш зі сторони Херсонщини, Держпродспоживслужба в Херсонській області провела обстеження Арабатської Стрілки у Генічеському районі. Проте, окрім версії про пташиний грип, причин для загибелі птахів названо не було.
Отрутохімікати для боротьби з бур'янами та шкідниками в Україні використовуються безконтрольно. Читайте про це в статті на ZN.UA еколога МБО «Екологія—Право— Людина», експерта групи «Охорона довкілля» РПР Алли Войцеховської "SOS: пестицидна небезпека".