Закон про державний бюджет на 2015 р. недвозначно свідчить: у нинішньому році політика активної емісії гривні продовжиться. І в ситуації дефіциту валюти це створює додатковий тиск на курс гривні і темпи інфляції в країні, пише в своїй статті для ZN.UA "Бюджет проти гривні" Дарина Марчак.
"Згідно із законом про держбюджет, протягом року Мінфін профінансує через випуск ОВДП потреби уряду в цілому на 88 млрд грн. На 36,5 млрд грн міністерство має випустити держпаперів на докапіталізацію банків, на 20 млрд - на потреби Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ще на 31,5 млрд - для збільшення статутного капіталу "Нафтогазу". Крім того, на неоговоренную в бюджеті суму допомогою випуску ОВДП будуть профінансовані статутних фондів держпідприємств ПЕК", - вказує автор.
Потенційна емісія гривні обумовлюється тим, що для отримання реальних грошей необхідно продати ОВДП, але, крім НБУ, покупців на такий обсяг держпаперів в Україні немає. Купівля НБУ випускаються Мінфіном облігацій внутрішньої державної позики є, по суті, збільшенням гривневої маси в обороті.
Крім цього, згідно з прийнятим бюджетом Нацбанк повинен направити в казну 65,4 млрд грн (або понад 10% дохідної частини казни) як авансове перерахування прибуток, що також передбачає емісію.
"Оскільки Нацбанк має перерахувати прибуток, якої поки що не має, фінансувати це перерахування він може тільки за рахунок емісії", - говорить керівник дослідницької компанії "CASE-Україна" Дмитро Боярчук.
"Але навіть якщо в лютому з бюджету зникне норма про пряме перерахування Нацбанком суми в розмірі однієї десятої від дохідної частини бюджету, плани уряду щодо фінансування частини його потреб через випуск ОВДП навряд чи будуть переглянуті у бік зменшення. І ризики активної емісії гривні нікуди не підуть", - підсумовує автор.
Таким чином, курс національної валюти на рівні 17 грн за долар, закладений у бюджет-2015 "навряд чи всерйоз береться в розрахунок".
Держбюджету на 2015 рік був прийнятий Верховною Радою у ніч на 29 грудня 2014 р. Тоді за відповідне рішення проголосували 233 нардепа.