Брюссель веде боротьбу за конфіскацію російських активів — POLITICO

Поділитися
Єврокомісія розглядає варіанти арешту активів російської держави та олігархів.

Європейська комісія вивчає правові варіанти конфіскації російських державних і приватних активів як спосіб оплати за відновлення України. Про це пише POLITICO із посиланням на документ, який видання має у розпорядженні.

Згідно з документом, метою є «визначення способів посилення відстеження, ідентифікації, заморожування та управління активами, як попередніх кроків для потенційної конфіскації».

У підсумку передбачається, що вартість заморожених активів російського центрального банку, а також активів і доходів фізичних та юридичних осіб із санкційного списку ЄС сягне майже $300 мільярдів. Ідея виникла ще у травні, її підтримують Київ, а також Польща, країни Балтії та Словаччина. У жовтні лідери ЄС доручили Комісії розглянути правові варіанти конфіскації російських активів, які наразі заморожені внаслідок дії санкцій.

Але проблема полягає в тому, що наразі не існує правового механізму конфіскації російських активів, як зазначила міністр фінансів США Джанет Єллен ще в травні. Його потрібно було б створити.

«Можливо, існує шлях для ЄС законно конфіскувати заморожені активи згідно з міжнародним правом, але це, ймовірно, вузький, довгий і неперевірений шлях», — сказав Ян Дунін-Васович, юрист Hughes Hubbard & Reed.

Це, однак, не заважає Комісії розглянути варіанти.

Що стосується приватних активів, які належать особам або організаціям, які потрапили під санкції, Брюссель готує пропозиції щодо визнання ухилення від санкцій злочином ЄС. Цей крок полегшить їх конфіскацію, однак лише у випадку кримінального засудження. Навіть тоді ЄС повинен буде обговорювати кожну справу в суді, відтак, ймовірно, судовий розгляд триватиме роки.

Причиною є те, що багато з цих активів вважатимуться іноземними інвестиціями, які мають захистом від експропріації без компенсації та правом на справедливе і рівне поводження відповідно до міжнародних договорів, які Росія має з багатьма країнами ЄС.

Конфіскаційний орган також мав би встановити чіткий зв’язок між власником майна та конфліктом в Україні.

«Щоб забезпечити пропорційність, потрібно буде подивитися на те, хто є власниками, що вони робили тощо», — говорить Стефан Шилл, професор міжнародного та економічного права та управління в Університеті Амстердама.

Що стосується заморожених валютних резервів центрального банку, виконавчий директор ЄС пише в документі, що «зазвичай вважається, що на них поширюється імунітет».

«З точки зору міжнародного права абсолютно ясно, що без згоди Росії ви не можете використовувати активи російського центрального банку», — розповів експерт.

Щодо активів державних підприємств, що належать Росії, в документі наголошується, що вони не підпадають під дію такої конвенції, однак їх конфіскація може викликати проблеми, пов'язані з конфіскацією приватного майна, «крім необхідності продемонструвати достатній зв'язок з Росією».

ЄС також обмірковує «податок на вихід» — на активи або доходи від активів осіб, які перебувають під санкціями і які хочуть вивести свою власність з ЄС. Це може призвести до особистих юридичних проблем, оскільки передусім  націлене на певну групу осіб, що суперечить положенням міжнародного права про недискримінацію, і вони, в свою чергу, під час захисту можуть посилатися на право людини на власність.

За словами Шилла, наскільки йому відомо, досі не було прецеденту для жодного з цих варіантів. А отже ЄС і країни-члени мусять розробити і впровадити нове кримінальне законодавство.

Як повідомлялось, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький на прес-конференції з прем'єр-міністром Фінляндії Санною Марін у Гельсінкі заявив, що заморожені кошти росіян мають бути використані на благо українців.

На сьогодні відомо, що ЄС заморозив активи РФ на €68 мільярдів.

Детальніше про компенсаційні виплати від Росії та проблеми, які чекають Україну на шляху до їх отримання, читайте у статті Олександра Водяннікова «Держава-агресорка і юрисдикційні імунітети: як отримати репарації».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі