З 1 грудня зростає тариф "Укренерго" для населення на електроенергію з 24 копійок до 31 копійки за кВт-год. Це дасть додаткові кошти для оплати виробникам за "зеленим" тарифом, заявив народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
Як повідомляє кореспондент ZN.UA, про це сказав під час виступу на онлайн-форумі коаліції "Реанімаційний пакет реформ" "Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса" у четверг.
"Тариф "Укренерго" за останній рік суттєво виріс. Щоб вирішити цю боргову проблему, був запропонований механізм – це державний бюджет, тому, що саме так вирішується в багатьох країнах світу. Тем не менш, з 1 грудня знов зростає тариф "Укренерго" з 24 до 31 копійки. Це має дати додаткові кошти для оплати виробникам за "зеленим" тарифом. Сподіваюсь, що також буде використано механізми державних гарантій, відповідно компанія "Укренерго" зможе залучити кошти для того, щоб зменшити рівень своєї заборгованості перед виробниками за "зеленим" тарифом", – відзначив Герус.
За його словами, за останні декілька років потужності виробників за зеленим тарифом виросли з 2 тисяч МВт до 7 200 МВт, а працюють вони із середнім тарифом близько 4,5 гривні, що в 3 рази більше, ніж звичайна ринкова ціна. Це не могло залишитись безслідно і величезний запуск нових потужностей в 2017-2019 роках спричинив також величезні фінансові потреби для того, щоб здійснити платежі перед виробниками за зеленим тарифом.
"В 2020 році очікували, що таких платежів буде 55 млрд, але мабуть їх буде навіть більше, враховуючи, що курс євро був 28 грн, а зараз 33 грн. Це фінансове навантаження досить складне тому, що збирається воно через тариф "Укренерго", де 8 копійок – на роботу "Укренерго", в все, що вище того, це такий квазіподаток, щоб зібрати гроші і оплатити "зеленим" і проти того протестує вже багато промислових підприємств. Це дійсно досить складна проблема", – підкреслив він.
Герус розповів, є ідея, щоб змінити роботу виробників за "зеленим" тарифом, щоб зменшити їхню залежність від гарантованого покупця, дати можливість самостійно працювати на ринку, самостійно отримувати кошти з ринку від продажу електроенергії, а лише різницю щоб їм компенсовував гарантований покупець.
"Цю ідею будем обговорювати з учасниками ринку, з міністерством з регулятором. Це також може покращити фінансову ситуацію з платежами і з боргами, які є сьогодні на ринку", – додав він.
Переваги застосування відновлюваних джерел енергії не такі однозначні. Про це пише Борис Ільєнко у статті "Навіщо й кому ми оплачуємо "зелений" тариф?" для ZN.UA.