Тимчасовий уряд Болгарії та російська компанія «Лукойл Нафтохім Болгарія» домовилися, що остання може продовжувати працювати й експортувати нафтопродукти в Європейський Союз до кінця 2024 року, якщо буде повністю сплачувати податки в державний бюджет країни. У Єврокомісії напередодні попередили, що таке рішення порушить накладені санкції проти РФ, пише Euractiv.
Віцепрем’єр-міністр з питань економічної політики Болгарії Христо Алексєєв пояснив рішення тим, що воно принесе додаткових 350 мільйонів євро у держбюджет його держави.
«Сьогодні ми зробили дуже важливий крок – з 1 січня 2023 року "Лукойл" переведе все виробництво, доходи й податки для сплати в Болгарію, а не, як було раніше, в Нідерландах чи Швейцарії», – заявив він.
Керівництво російської компанії уточнило, що «Лукойл» ухвалить рішення про перехід на схему, згідно з якою перераховувати реальний прибуток від переробки нафти в Болгарію, упродовж тижня після затвердження Софією відповідних законодавчих актів.
У Euractiv пояснили, що угода може бути вигідною для «Лукойлу», оскільки фактично дозволяє через Болгарію частково уникнути нафтового ембарго.
Нагадаємо, що в червні Європейський Союз затвердив шостий пакет санкцій проти РФ. Він зокрема передбачає поетапну відмову від імпорту російської нафти. ЄС планує ввести заборону на купівлю сирої нафти з РФ уже 5 грудня поточного року, а інших нафтопродуктів – 5 лютого 2023 року.
Однак, тимчасовий виняток щодо ембарго отримали Угорщина, Чехія, Словаччини, Болгарія та Хорватія. Зокрема, для Болгарії відтермінували заборону на імпорт російської нафти і нафтопродуктів морем "через специфічну географічну вразливість" до кінця 2024 року.
Європейська комісія вже заявила, що російська компанія не може продовжувати експорт з Болгарії продуктів, вироблених з нафти РФ. Однак Міністерство фінансів Болгарії звертає увагу на виняток, який звільняє від обмежень «нафтопродукти, вироблені в третій країні на основі російської сирої нафти та експортовані в іншу або третю країну, оскільки вони були вироблені за межами Росії».
Уряд держави детально не пояснив, як це правило застосовується саме до неї як члена Євросоюзу. Водночас, орган хоче скасувати постанову попереднього уряду, яка забороняє експорт палива, виробленого російським заводом у Болгарії після 5 грудня. Це дозволить «Лукойлу» працювати в державі ЄС до закінчення терміну дії відступу від санкцій для Болгарії – до 31 грудня 2024 року.
Російська компанія, крім того, запевнила, що збільшить виплати в бюджет Болгарії за чотирьох умов. Йдеться про збереження макроекономічного середовища, роботу заводу з максимальним навантаженням, використання російської нафти Urals і зняття заборони на експорт нафтопродуктів з Болгарії. Якщо експорт все ж не буде дозволено, «Лукойл» збирається розглянути можливість закриття згаданого підприємства.
Раніше повідомлялося, що за два тижні до набрання чинності санкцій Євросоюзу Росія вже втратила понад 90% свого ринку в північних країнах блоку, який раніше був опорою поставок з балтійських та арктичних терміналів