Поки східні країни-члени Європейського Союзу використовують більше економічних моделей, що керуються державою, Україна переходить до сценарію, який допоміг відновити колишнє комуністичне крило континенту ще в 1990-х роках. За сприяння Міжнародного валютного фонду президент Володимир Зеленський хоче продати державні компанії, скоротити дефіцит бюджету і послабити правила володіння землею. Ці ідеї носилися в повітрі вже кілька років. Але на відміну від попередньої влади, у цієї може бути більше апетиту для реалізації планів, пише агентство Bloomberg.
За словами керівника економічної команди Зеленського Олексія Гончарука, Україна планує укласти угоду з МВФ у вересні, щоб замінити кредитну угоду, термін якої закінчується в кінці року.
"МВФ є нашим стратегічним партнером", - сказав він.
Агентство пише, після отримання першої парламентської більшості в сучасній історії України партія Зеленського сформує уряд в серпні, сказав Гончарук, якого українські ЗМІ вважають потенційним прем'єрміністром.
Контроль над законодавчою владою дозволяє йому проводити ринкову економічну політику, як було в Польщі та Угорщині два десятиліття тому.
За словами Гончарука, Україна прагне до трьох-чотирирічної програми МВФ, спрямованої на поліпшення ділового клімату. Він вважає, що оскільки уряд націлений на економічне зростання в 5% і більше, дефіцит бюджету повинен "напевно" ще більше знизиться. Міністр фінансів Оксана Маркарова може зберегти свою роботу, сказав він.
Зараз або ніколи
За його словами, до кінця року буде схвалена реформа сільськогосподарських угідь, непопулярна в суспільстві і відкладена на роки в збиток конкуренції.
"У команді є розуміння, що якщо це не буде зроблено в цьому році, це буде доволі складно", - сказав Гончарук.
Обговорення зі Світовим банком визначать, чи дозволяти покупки іноземцям або обмежувати обсяг продажу земель. Найліберальніша версія може збільшити валовий внутрішній продукт більш ніж на 3% в рік, а найконсервативніша - на 0,5%.
Bloomberg додає, що уряд також розблокує продаж державних активів, чому перешкоджають корисливі інтереси, зловживання і монополії. Пропоновані міноритарні пакети акцій можуть включати "Укрзалізницю" і "Укрпошту".
Нацбанк
"Банки повинні бути продані в першу чергу", - сказав Гончарук.
"Для цього нам необхідно продемонструвати економічне зростання, незалежність НБУ і налагодити судову систему".
У той час як президент США Дональд Трамп і турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган тиснуть на свої центробанки, Зеленський розуміє необхідність поваги незалежності грошово-кредитної політики та підтримує главу НБУ Якова Смолія, сказав Гончарук.
"Ніхто не буде намагатися створювати інструменти для контролю", - сказав він. "У команди президента дуже чітке розуміння того, що, якщо незалежності цього інституту буде завдано шкоди, інвестори та бізнес відреагують негайно".