Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ підготувало законопроект про створення ринку послуг з проведення технічних експертиз та розрахунку інвентаризаційної вартості об'єктів нерухомості.
Згідно з законопроектом, послуги громадянам зможуть надавати не тільки комунальні підприємства, а й організації інших форм власності.
"Людина буде подавати документи реєстратору, який зв'язується з виконавцями технічної інвентаризації (комунальні БТІ, приватні фірми, технічні інститути або експерт - ред.) і з'ясовує, хто може запропонувати мінімальну вартість і термін виконання послуги, після чого повідомляє результати громадянину. Замовник послуги зможе обрати найбільш прийнятний варіант", - повідомив «КоммерсантЪ-Украина» міністр Анатолій Близнюк.
Він також зазначив, що умовою виходу на ринок для приватного бізнесу стане сертифікація.
"Експерти, які бажають надавати послуги з технічної інвентаризації, повинні будуть надати Мінрегіонбуду документи про відповідну освіту і пройти атестацію. У результаті вони отримають сертифікат, який підтвердить їхнє право працювати у даній сфері".
За словами Анатолія Близнюка, для здійснення угод купівлі-продажу нерухомості не знадобиться щоразу запитувати в БТІ документи з технічними характеристиками об'єкта.
"Достатньо буде один раз пройти процедуру технічної інвентаризації, оскільки тільки перша є обов'язковою. Всі наступні - за бажанням", - зазначив він.
Щоб уникнути завищення вартості послуг планується встановити граничні ціни і терміни виготовлення документів.
"Для кожної послуги будуть розраховуватися витрати на її виробництво, роботу експерта та рівень рентабельності - не більше 5-10%", - пояснив міністр.
У БТІ очікувано прохолодно поставилися до нової ініціативи.
"Вже є сумний досвід реформування земельної галузі, коли держакти на землю видавали приватники. І що вийшло? 99% актів не відповідають дійсності. Не виключено, що це станеться і з об'єктами нерухомості", - впевнений директор КП "Сумське міське БТІ" Борис Афанасьєв.
"З виходом приватників на ринок з'являється ризик того, що влада втратить контроль над ситуацією. Навряд чи приватні фірми будуть інформувати місцеву владу про випадки самовільного будівництва, а за певну плату і зовсім стануть узаконювати технічно непридатні для перебування і проживання будівлі", - стверджує "Ъ" директор КП "Магдаленівське" Микола Підгорний.
У Спілці фахівців з нерухомості відзначають, що було б доцільно використовувати грузинський сценарій демонополізації БТІ.
"Потрібно, як у Грузії, забезпечити кожному громадянинові електронний доступ до виписок та довідок з реєстрів прав власності. Окрім того, там людина має можливість через інтернет замовляти технічну інвентаризацію і сплачувати її. Україна могла б піти аналогічним шляхом. Зовсім незрозуміло, навіщо виводити на ринок приватні контори, якість роботи яких буде складніше контролювати. Чому б просто не обмежити вартість і терміни для кожної послуги, яка надається комунальними БТІ?", - вважає президент асоціації Олександр Рубанов.
Раніше ZN.UA повідомляло, що президент України Віктор Янукович доручив уряду зменшити кількість дозвільних документів і довідок, які громадяни зараз отримують в Бюро технічної інвентаризації.