Близько 38% товарів і послуг в рамках публічних закупівель України є імпортними або містять істотну імпортну складову; рівень проникнення імпорту в сектор публічних закупівель продукції машинобудування досягає майже 47%. Для порівняння, рівень проникнення імпорту становить у США і Японії 4,6%, в ЄС — 7,9%. Про це пише експерт Ігор Гужва в своєму тексті для ZN.UA.
При цьому переважна більшість країн використовують нецінові фактори в публічних закупівель, щоб обмежити імпорт і сприяти розвитку національної промисловості. В Україні практично єдиним критерієм оцінювання тендерних пропозицій є ціна.
Хоча публічні закупівлі у разі їх цілеспрямованого використання як інструменту економічного розвитку можуть стати одним із засобів виходу економіки України з порочного кола соціально-економічної деградації і підготовки до масштабної модернізації.
Саме на це спрямований законопроект №3739, яким передбачено введення обов'язкового критерію локалізації для ряду предметів публічних закупівель. Законопроектом пропонується тимчасово, з 1 січня 2021 року терміном на десять років, встановити особливості здійснення процедур закупівлі окремих товарів шляхом внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» з метою вдосконалення процедури оцінювання тендерних пропозицій. Зокрема, встановлюється перелік товарів, щодо яких застосування вимог локалізації стає обов'язковим при проведенні публічних закупівель.
Докладніше читайте в статті Ігоря Гужви, доктора економічних наук, експерта CMD-Ukraine (Center for market economy development) для ZN.UA – «Локалізуймося, бо ми того варті».