У першому кварталі поточного року український бізнес покращив свої очікування щодо ділової активності та інвестицій на наступні 12 місяців. Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 108.2% з 101.8% у IV кварталі 2024 року, що свідчить про оптимізм у багатьох регіонах і галузях, особливо щодо обсягів продажів. Про це йдеться у новому опитуванні НБУ.
Найбільшим викликом для підприємств залишаються воєнні дії та їх наслідки, а також нестача кваліфікованих кадрів, що посилилася за останні два роки у 2,5 раза.
Бізнес очікує зростання виробництва товарів і послуг, особливо великі підприємства, експортні компанії та переробна промисловість: баланс відповідей – 15.6% (у ІV кварталі – “мінус” 1.4%).
Інфляція прогнозується на рівні 11.5% на рік, що трохи вище за попередній квартал, і 60% респондентів очікують інфляцію понад 10%.
Продовжилося послаблення курсових очікувань: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікували через 12 місяців, становило 44.23 грн за долар (в попередньому кварталі – 44.42 грн за долар). 61.6% респондентів очікували, що в наступні 12 місяців долар коливатиметься в діапазоні 42.01 – 45.00 грн за долар.
Підприємства також покращили оцінки свого фінансово-економічного стану та розвитку, зокрема у будівництві та переробній промисловості, а також очікують збільшення обсягів реалізації продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Зросли інвестиційні видатки на машини, обладнання та будівельні роботи, а підприємства, що залучають іноземні інвестиції, планують їх збільшення.
Попит на позикові кошти збільшується, але частка підприємств, які планують брати кредити, майже не змінилася. Перевага надається кредитам у національній валюті, а головною перешкодою залишається висока ставка. Водночас покращуються умови доступу до банківських кредитів.