Бізнес погіршив оцінку своїх перспектив через невизначеність - НБУ

Поділитися
Бізнес погіршив оцінку своїх перспектив через невизначеність - НБУ © Андрій Товстиженко, DT.UA
Підприємства песимістично оцінили результати своєї діяльності і прогнози на майбутнє.  

Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), які розраховує Нацбанк, в квітні знизився до 46,9 з 51,4 у березні, опустившись нижче рівноважного значення. Про це повідомив центробанк.

"У квітні підприємства в більшості секторів, залучених в щомісячне опитування, песимістично оцінили результати своєї діяльності: секторальні індекси підприємств промисловості, торгівлі та сфери послуг опустилися нижче нейтрального рівня. У той же час будівельні компанії вперше після вересня 2019 продемонстрували оптимістичні настрої", - відзначили в НБУ.

Так, підприємства промисловості після двох місяців оптимізму знову погіршили оцінки ділової активності: в квітні індекс знизився до 48,9 з 52,3 у березні. Підприємства промисловості очікують значного зростання цін на сировину, матеріали і власну продукцію, одночасно зберігають позитивні оцінки за обсягами нових замовлень та обсягів виробництва продукції. Обсяги нових експортних замовлень, як очікується, будуть залишатися на поточному рівні, уточнив регулятор.

НБУ вказав, що підприємства сфери торгівлі також погіршили оцінки своїх економічних результатів: секторний індекс знизився до 49,9 у квітні з 52,2 у березні. Респонденти очікують зменшення обсягу закупівлі товарів для продажу, а також, на тлі посилення очікувань щодо зростання закупівельних цін, посилили свої оцінки щодо зростання вартості товарів для продажу і зменшення розміру торговельної маржі. У той же час очікується незначне зростання обсягів товарообігу.

Підприємства сфери послуг найбільше відреагували на введення посиленого карантину і значно погіршили очікування щодо економічних результатів своєї діяльності: секторний індекс знизився до 43,0 у квітні з 51,4 у березні. Респонденти очікують зниження обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень, замовлень в процесі виконання і планують збільшити тарифи на власні послуги.

Підприємства будівництва на тлі сезонного пожвавлення і збільшення інвестиційного попиту вперше після вересня-2019 були єдиними серед інших секторів, хто оптимістично оцінив економічні перспективи своєї діяльності: секторний індекс в квітні нарешті перевищив рівноважний рівень і виріс до 51,5 проти 40,6 в березні. Вони очікують збільшення обсягів нових замовлень, закупівлі послуг підрядників сировини і матеріалів, виконання будівельних робіт.

Регулятор відзначив, що підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на свою продукцію і послуги на тлі подорожчання сировини та товарів постачальників і поки не очікують збільшення чисельності своїх працівників.

Щомісячний опитування проводилося з 5-го по 23 квітня 2021 року. У ньому взяли участь 297 підприємств. Серед опитаних підприємств 41,8% - компанії промисловості, 30,3% - сфери послуг, 29,3% - торгівлі, 4% - будівництва. 37% респондентів - великі підприємства, 30% - середні, 33% - малі.

Нагадаємо, що Нацбанк прогнозує зниження суми прибутку до розподілу за 2021 рік до 27,3 млрд грн, хоча в 2020 році ця сума була 40,73 млрд грн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі