Більшість "нерідних" компонентів іранських дронів виготовлені компаніями США - "Схеми" (фото)

Поділитися
Більшість © Getty Images
Іранські бойові безпілотники містять компоненти від майже трьох десятків різних технологічних компаній, що базуються в Північній Америці, ЄС, Японії, Тайвані, Китаї.

Журналісти "Схем" отримали дозвіл на зйомку безпілотника Mohajer-6, збитого українськими військовими над Чорним морем поблизу Очакова. Результати дослідження публікує "Радіо Свобода".

Попри запевнення Тегерана, що в основі виробництва Mohajer-6, лежать місцеві винаходи, після огляду запчастин Mohajer-6 журналісти ідентифікували виробників щонайменше 15 його компонентів - компаній зі США та країн ЄС, санкційна політика яких щодо Ірану обмежує експорт технологій, які можуть бути використані у військових цілях.

Загалом, за оцінками української розвідки, іранський бойовий безпілотник містить компоненти від майже трьох десятків різних технологічних компаній, що базуються в Північній Америці, ЄС, Японії, Тайвані, Китаї.

Проте, за словами журналістів, більшість з впізнаних компонентів вироблені компаніями саме зі Сполучених Штатів Америки.

Наприклад, на мікросхемах безпілотника журналісти «Схем» помітили логотип Linear Technology Corporation (компанія зі Сполучених Штатів із офісом у Каліфорнії). Linear Technology виробляє напівпровідники з 1981 року, зараз є частиною корпорації Analog Devices.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

Побачили тут і мікрочіп з логотипом самої Analog Devices. Мова йде про багатоформатний відеодекодер і оцифровувач графіки ADV7403.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

Журналісти «Схем» також зафіксували декілька компонентів, виготовлених компанією Xilinx. Її материнською структурою є транснаціональна напівпровідникова компанія Advanced Micro Devices (AMD) з головним офісом у Каліфорнії. Наприклад, Mohajer-6 містить програмовану мікросхему Artix-7, встановлену в блоці передачі та прийому інформації. А також інтегральну мікросхему Spartan-6. Її встановили в модулі, за допомогою якого ракету наводять на ціль.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

На низці плат можна розгледіти компоненти з логотипом американського технологічного гіганта Texas Instruments – сигнальні процесори, конвертори, мікросхеми.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

А ось яскрава помаранчева камера – це розробка гонконгської компанії RunCam Technology Co., Ltd. Судячи з розташування в носовій частині, вона виконує роль курсової камери, яка дозволяє контролювати політ іранського дрона у реальному часі.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

Продукцію RunCam можна купити в Ірані без проблем. На офіційному сайті вказано, що в Ірані працює два офіційні дилери, які реалізують камери для онлайн-передачі відеопотоку.

Виробника ж тепловізійної камери БПЛА Mohajer-6 визначити складніше. Ця тепловізійна камера нагадує як модель Ventus Hot, яку випускає компанія з США Sierra-Olympic Technologies, так і дешевший аналог китайського виробництва Qingdao Thundsea Marine Technology. В Головному управлінні розвідки також поки остаточно не встановили виробника. Тому журналісти надіслали запити у обидві компанії. Китайський виробник подібних камер у відповіді зазначив, що вони тільки нещодавно з’явилися на ринку і не постачали свої вироби «ані в Іран, ані в інші країни». Відповіді від американської компанії на час публікації «Схеми» не отримали.

Фото: Радіо Свобода
Фото: Радіо Свобода

Наявність цих компонентів у Mohajer-6 не означає автоматично, що їхні виробники порушують санкції США чи ЄС.

Як компоненти для «Мохаджерів» потрапляють в Іран? По-перше – через офіційних дилерів компаній-виробників.

По-друге, Іран, який уже декілька десятиліть перебуває під міжнародними санкціями, пристосувався до умов часткової економічної ізоляції. В цій країні поширена практика паралельного імпорту – ввезення товарів без дозволу виробників та за «сірими» схемами.

Здебільшого це роблять, будуючи незаконні мережі закупівель через підставні компанії або через посередників, які зареєстровані в третіх країнах. Це, наприклад, ОАЕ. Багато електроніки і компонентів проходять через Гонконг.

Нагадаємо, Mohajer-6 – безпілотний розвідувально-ударний літальний апарат. Уперше його представило Міністерство оборони Ірану в 2018 році, під час церемонії з нагоди 40-ї річниці перемоги Ісламської революції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі