Приймаючи сумнівні рішення українські суди прикриваються практикою ЄСПЛ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Приймаючи сумнівні рішення українські суди прикриваються практикою ЄСПЛ © pixabay/succo
Суди обходять правило щодо ретельної оцінци всіх доказів і доводів.

Чинне процесуальне законодавство зобов'язує суд у кожній конкретній справі дуже ретельно підходити до оцінки всіх без винятку доказів і доводів, щоб визначити саме ті, які потребують особливої уваги та приведення у вирішенні відповідних аргументів за чи проти їх прийняття.

Все начебто правильно, але суди часто обходять цю вимогу, вважає адвокат Олег Трохимчук. За його словами суди обходять вимоги закону, посилаючись на практику ЄСПЛ, де зокрема зазначено наступне:

- хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як вимагає докладної відповіді на кожен аргумент. Межа, до якої суд може виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення ЄСПЛ від 09.12.1994 року у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»);

- пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди приводити обгрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може надати в суд, і відмінності, які існують в державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, виклад і формулювання рішень. Таким чином питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обгрунтування, яке випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки в світлі конкретних обставин справи (рішення від 18.07.2006 року у справі «Проніна проти України»).

На практиці часто зустрічаються випадки, коли суддя, пояснюючи своє рішення, посилається на викладену вище практику ЄСПЛ. Він уникає вказувати в мотивувальній частині обґрунтовану оцінку важливих доводів, наведених учасниками справи, як правило, незручних для суду, посилаючись на їх нібито необґрунтованість, безпідставність і на те, що вони не спростовують висновків, зроблених судом.

Детальніше читайте в тексті «Несмішні демотиватори».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі