БЕБ виявило мільйонні держзакупівлі під час війни, де виконавцями виступали компанії з РФ та Білорусі: продовження історії із закриттям держреєстрів?

Поділитися
Щонайменше два тижні 16896 компаній з російськими та білоруськими засновниками, власниками або учасниками  знеособлено діяли в Україні.

Бюро економічної безпеки України виявило державні закупівлі на суму 65 млн гривень, виконавці яких були компанії з російськими чи білоруськими власниками. Про це повідомляє пресслужба БЕБ.

«Аналітики БЕБ виявили, що після початку повномасштабної війни низка підприємств з бенефіціарами з Росії чи Білорусі не лише брали участь у закупівлях за рахунок державних коштів, а й ставали їх виконавцями. Тобто, реалізовували товари чи послуги», - йдеться в повідомленні.

Сума цих кричущих закупівель склала близько 65 млн мільйонів гривень.

«Це неприпустимо, тому БЕБ ініціюватиме розгляд питання перед Кабміном, щоб повністю заборонити допуск компаній з РФ та РБ до державних закупівель», - додали у відомстві.

Загалом аналітики бюро здійснили аналіз близько 400 тисяч державних закупівель.

БЕБ не повідомляє період, коли стали можливі указані закупівлі. 

Водночас нагадаємо, 28 лютого уряд дозволив на період воєнного стану укладати контракти напряму, без проведення аукціонів у Prozorro.

Скасовані в лютому обов'язкові закупівлі в системі Prozorro Кабмін повернув наприкінці червня.

При цьому, станом на 24 лютого в Єдиному державному реєстрі України було зареєстровано 16896 активних компаній, серед власників, засновників або ж кінцевих бенефіціарів яких був хоча б один громадянин або резидент Російської Федерації чи Республіки Білорусь. Такі дані повідомляла платформа відкритих даних Опендатабот, посилаючись на дані ЄДР.

Утримувачем Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є Міністерство юстиції. 

ZN.UA писало про дивну ситуацію, коли через два місяці після початку війни, а саме - 13 квітня 2022 року, Мін'юст видав наказ закрити близько дюжини реєстрів та баз даних. Серед них - ЄДР.

Жодного зрозумілого пояснення цієї ініціативи не містив ані відповідний наказ, ані якась інформація на сайті Мін'юсту. Згідно з ініціативою міністерства, адміністратори єдиних та державних реєстрів були зобов’язані видалити всі оприлюднені інформації у формі відкритих даних.

Ініціатива проіснувала лише шість днів. Вже 19 квітня Кабінет міністрів видав постанову №480, якою відновив на певних умовах доступ до реєстрів Мін'юсту. 

Чи могли вищезгадані  закупівлі бути проведені в період, коли Мін'юст уже закрив, а Кабмін ще не відновив доступ до реєстрів, питання, відповідь на яке мають дати правоохоронці. Але те, що був період, коли 16896 компаній з російськими засновниками, власниками або учасниками  безконтрольно опинилися на ринку, цей факт не викликає сумнівів. Постанова Кабміну набрала чинності 29 квітня.

Для порівняння, ситуація щодо компаній, які працювали в Росії, була набагато прозорішою.

Відомо, що з моменту повномасштабного вторгнення російської армії в Україну майже 1000 компаній оголосили про свої зміни в планах щодо Росії.

Деякі з них заявили про повний вихід і згорнули діяльність, інші – лише призупинили свій бізнес, або лише відмовились від запланованих інвестицій, частина – продовжує роботу в звичайному режимі.

Перевірити. чи не працює міжнародна компанія з Росією, можна, наприклад в чат-боті Boycott russia.

Крім того, з перших днів повномасштабної війни професор та засновник Інституту керівників вищої ланки Єльського університету Джеффрі Зонненфельд з командою експертів і студентів слідкує за компаніями, які працювали/працюють в Росії.

Дослідники поділили компанії на п'ять груп, виходячи з їхніх заяв та дій, і публікують їх тут, щоденно оновлюючи список компаній, які:

  • Продовжують діяльність в Росії без обмежень
  • Продовжують діяльність, але не інвестують у розвиток
  • Скорочують діяльність
  • Призупиняють діяльність
  • Припиняють діяльність в Росії.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі