Національна валюта продовжує відчувати тиск несприятливих політичних та економічних факторів, а рівноважного курсу гривні ще не досягнуто.
"Запланований на 16 лютого виступ у парламенті прем'єр-міністра Арсенія Яценюка є найбільш важливою подією для міжбанку на поточному тижні, від якого ринок чекає сигналів про найближчі перспективи в економічній і політичній сфері. Цей виступ може стати переломним моментом у висхідній динаміці курсу долара, або, навпаки, стане новим драйвером зміцнення долара. В умовах спаду на світових ринках, внутрішньої політичної нестабільності та військового конфлікту на сході країни, а також на тлі останніх заяв з боку МВФ на адресу України вважаємо, що об'єктивного рівноважного курсу ще не досягнуто", - сказав начальник казначейства ВТБ Банку (Україна) Станіслав Верхградський.
У свою чергу заступник директора казначейства банку "Хрещатик" Едуард Назаренко заявив, що на курс гривні тисне ситуація в Донбасі, скорочення валютних надходжень від експорту, політична невизначеність, призупинення Міжнародним валютним фондом програми фінансування і відповідно зупинка надання фінансової допомоги інших міжнародних донорів. Ще одним фактором, який справляє негативний вплив на курс гривні, є відсутність прогресу у проведенні реформ.
"Ситуація на валютному ринку є заручником перерахованих факторів і безпосередньо залежить від дій уряду країни, а саме від успішності проведених ним реформ. Національний банк може лише згладити короткострокові і ситуативні коливання курсу шляхом проведення валютних інтервенцій", - підкреслив він.
На думку експертів, повернення курсу гривні до рівня 24,1 за долар (закладеного у держбюджет-2016) є малоймовірним.
"У найближчій перспективі повернення курсу до позначки 24,1 грн/ $ вважаємо малоймовірним. НБУ і уряд основну увагу приділяє таргетування інфляції, яке не дає очікуваного результату", - сказав Верхградський.
Аналогічну думку висловив начальник управління казначейства Комерційного індустріального банку Андрій Пономарьов.
"Є всі передумови для того, щоб середньорічний курс виявився значно нижче, ніж 24,1 грн/ $. Більш реальну цифру визначить ринок, виходячи з різниці процентних ставок на міжбанку - думаю, що на кінець року він буде в районі 31 грн/ $", - сказав він.
Експерти впевнені, що зближення готівкового та міжбанківського курсів гривні може продовжитися.
"На наш погляд, намітилася останнім часом тенденція скорочення різниці між курсами на безготівковому і готівковому ринках в поточних умовах може продовжитися", - заявив Верхградський.
Нагадаємо, на понеділок, 15 лютого, НБУ встановив офіційний курс гривні до долара на рівні 26,1474 грн/$, знизивши його на 6 копійок в порівнянні з попереднім робочим днем (26,0836 грн/$ у п'ятницю, 12 лютого).
Раніше банкіри заявляли про зниження офіційного курсу національної валюти до 24-25 грн/$ на тлі негативних зовнішніх і внутрішніх факторів.
Заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому, заявив DT.UA екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило. Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті "Девальвація очікувань".
Історичний мінімум офіційної гривні на рівні 30,0101 грн/$ був зафіксований 26 лютого 2015 року