Банкіри розповіли, чому спостерігається приплив коштів українців на рахунки

Поділитися
Українці тримають в банках майже 1 трлн грн в національній та іноземних валютах.

На початку 2023 року прискорився приплив коштів в банки, хоча тенденція сформувалась в середині минулого року. Про це зазначили банкіри, присутні на круглому столі «Що чекає українців на ринку депозитів у 2023 році».

«У нас з червня зупинилися відтоки і почалося відновлення депозитної бази. Це відбулося після того, як населення побачило, що банківська система працює надійно. Довіра повернулася і почався новий прилив вкладів», – розповів голова правління Акордбанку Олексій Руднєв.

Наразі поведінка клієнтів не змінилася. «Клієнти намагалися максимізувати свій дохід, і майже 80% нових вкладів зараз розміщуються на термін від року і більше. Ми в 2022 році приросли депозитними коштами на 25%. За перші півтора місяця наш депозитний портфель зріс ще на 10%», – зазначив начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.

Фактори, що впливали

Зростанню строкових депозитів сприяло підвищення облікової ставки НБУ в червні до 25%. «Це призвело до поступового підвищення відсоткових ставок за депозитними вкладами. І, відповідно, вже з червня – липня, за рахунок підвищення відсоткових ставок і більшої привабливості депозитних вкладів, почалося поступове нарощування по всій банківській системі депозитів населення», – пояснив Руднєв.

Хоча приріст в основному забезпечувався поточними рахунками, а не строковими. «Банківська система приросла ліквідністю, але за депозитами на початок 2023 року система ще не повернулася до стану, який був до війни. Гроші з банків не пішли, але їх велика частка, яка в січні 2022 року знаходилася на депозитних рахунках, зараз все ще на поточних рахунках», – розповів директор департаменту-трайбу некредитних продуктів ПУМБ Дмитро Коваль.

Гарантія 100% вкладів була позитивно сприйнята клієнтами. «Фонд гарантування на період війни гарантує всі депозити. Це також додало певні бали клієнтам», – вважає Замотаєв.

Додатковий вплив мало зростання залишків на поточних гривневих рахунках. «Після того як почалися виплати військовим, ці залишки почали зростати», – солідарний з ним Руднєв.

Крім того, нагадали банкіри, НБУ дав можливість українцям купувати валюту на депозит за пільговим курсом. «Цей продукт запровадили майже всі банки. Система генерує десь $200 млн приросту за рахунок валютних вкладів», – підрахував Олексій Руднєв.

Нових клієнтів банки отримали і завдяки ФГВФО. «Ми є агентом з виплати депозитів банків, які потрапили в Фонд гарантування. Минулого року ми виплатили близько 1 млрд грн по двом банкам – Мегабанку та “Січі”», – сказав Артур Муравицький.

Як писало ZN.UA, наразі ми маємо не лише стійку антивоєнну коаліцію, а й підтримку центральних банків багатьох країн світу. Їхній власний досвід у подоланні кризових явищ варто враховувати при вирішенні проблемних питань України. Детально читайте у матеріалі "Центральні банки в період криз: тактика і стратегія" від Богдана Данилишина, академіка НАН України, ексголова Ради НБУ.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі