Банкам заборонили без суду вимагати повернення прострочених кредитів

Поділитися
Банкам заборонили без суду вимагати повернення прострочених кредитів © Андрій Товстиженко, DT.UA
Верховний суд захистив роздрібних позичальників від банкірів, що намагаються стягнути кредити, термін позовної давності яких минув.

Верховний суд України (ВСУ) під час судового розгляду про стягнення заборгованості за споживчим кредитом зробив правовий висновок, підтвердивши, що п. 7 ч. 11 ст. 11 закону "Про захист прав споживачів" забороняє банку у позасудовому порядку вимагати повернення позики, термін давності якої минув, повідомляє "Комерсант-Україна".

Текст із аргументацією судового рішення поки не оприлюднено.

"Цей пункт направлено на те, щоб встановити судовий контроль над вирішенням таких вимог кредитора з метою захисту прав споживачів як більш слабкої сторони договору споживчого кредиту",- йдеться у правовому висновку ВСУ.

Це ускладнить банкірам повернення коштів.

"Суть рішення ВСУ у тому, що у випадку закінчення терміну позовної давності кредитор не може звернутися до позичальника з вимогою повернути споживчий кредит. Якщо кредитор все ж звертається з такою вимогою поза межами терміну позовної давності, в тому числі і в судовому порядку, суд зобов'язаний вказати на незаконність його вимог",- пояснює юрист юрфірми Integrites Олег Радутний.

Необхідність у роз'ясненні виникла через різне трактування цієї норми судами.

"Багато судів трактували цю норму так, що саме позичальник повинен заявити про застосування терміну позовної давності. 80% таких судових рішень приймаються за відсутності позичальника. Суди і банки користуються цим. Тепер суди зобов'язані відмовляти банкам у позовах, якщо встановлено, що позовна давність минула", - відзначає старший партнер адвокатської компанії "Кравець та партнери" Ростислав Кравець.

Учасники ринку визнають, що банки часто подають позови за роздрібними кредитами після закінчення трьох років після вказаної у договорі дати повного погашення позики.

"Але судова практика за такими позовами досить різна. Вважається, що якщо немає підпису боржника під документом про збільшення терміну позовної давності, то загальний термін - три роки. А у деяких банків є просто заява на позику, яке і є кредитним договором, а також посилання на ознайомлення з умовами кредитування, що часто не підписуються боржником. В такому випадку, як правило, суди погоджуються, що загальний термін позовної давності - три роки від дати, яку вказано, до якої кредит має бути погашено повністю", - каже провідний юрисконсульт відділу суднової захисту інтересів "Банку Кіпру" Дмитро Травянко.

Наприклад, якщо прострочення за кредитом виникло в 2009 р., а позику брали на 30 років до 2035 р., то суди по-різному трактують термін позовної давності. Слід зазначити, що раніше ВСУ заявив, що термін позовної давності рахується від кожного простроченого платежу за кредитом.

Юристи "Приватбанку" акцентують увагу на тому, що хоча кредитору забороняється вимагати повернення споживчого кредиту, термін давності якого минув, у законі немає положень про застосування позовної давності незалежно від наявності заяви сторони у спорі.

"Кредитору забороняється вимагати повернення споживчого кредиту, термін давності якого минув, тільки у тому випадку, якщо сторона при розгляді справи заявила клопотання про застосування терміну позовної давності згідно з ч. 3 ст. 267 Цивільного кодексу. За законом позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Без заяви сторони справи позовна давність не застосовується", - кажуть у прес-службі "Приватбанку". Найчастіше заперечують повернення позик після закінчення трирічного терміну роздрібні установи.

"Проблема пропуску терміну давності деякими банками пов'язана з великим обсягом портфеля банків, які видають незабезпечені кредити. Досить важко обробляти такий обсяг і контролювати терміни подання позовів", - зазначає Травянко.

Дискусійними є і терміни повернення боргу.

"На оскарження споживчих кредитів діє загальний термін позовної давності - три роки, якщо інше не зазначено в договорі.

Згідно із законодавством, термін може бути збільшено, але не зменшено. Тому у деяких банків у договорах навіть вказується термін давності 50 років", - пояснює Кравець.

На думку Олега Радутного, якщо договір збільшує термін позовної давності, то кредитор має право вимагати повернення боргу за споживчим кредитом і в судовому, і у позасудовому порядку. !zn

Читайте також:

Кредити в Україні такі дорогі через неякісну бюджетну політику уряду

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі