Азербайджан і Туреччина у вівторок, 26 червня, в Анкарі підписали двосторонню угоду щодо реалізації проекту Трансанатолійского газопроводу (TANAP).
Документ був підписаний президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим і прем'єр-міністром Туреччини Реджепом Ердоганом. У церемонії підписання угоди про проекті взяли участь також високопоставлені особи енергетичного сектору двох країн.
Будівництво газопроводу планується почати в кінці 2013 або на початку 2014 року. Початок роботи газопроводу заплановано на 2017 рік.
Відзначимо, що раніше Україна заявила про своє бажання приєднатися до будівництва цього газопроводу. За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, мається на увазі не тільки фінансова участь, але і можливість постачати труби українського виробництва та компресорні станції.
Газова шахівниця Євразії: чи знайдеться місце Україні?
Нагадаємо, Азербайджан і Туреччина в листопаді 2011 року підписали меморандум про взаєморозуміння зі створення консорціуму, що будуватиме газопровід Trans Anadolu (TANAP). Він протягнеться зі сходу на захід Туреччини до кордону з Болгарією або Грецією і стане складовою частиною проекту «Південний газовий коридор». По ньому передбачається транспортувати на європейський ринок газ із різних джерел, перш за все, з азербайджанського газоконденсатного родовища «Шах Деніз» на Каспії.
Протяжність трубопроводу становить дві тис. км, первісна пропускна здатність - 16 млрд. куб. м на рік з можливістю розширення. Близько 6 млрд куб. м будуть доставлятися до Туреччини, а решта - в Європу.
Вартість газопроводу буде визначатися компанією SOCAR (Держнафтокомпанія Азербайджану, ДНКАР) і може бути близька до раніше озвучених цифр в $5 млрд. Будівництво газопроводу TANAP необхідне для експорту здебільшого з 50 млрд куб. м газу, які Азербайджан має намір видобувати до 2025 року.
Учасники проекту планують вирішити всі питання щодо цього газопроводу в 2012 році і почати будівництво, щоб проект був зданий до кінця 2017 року, коли почнеться реалізація другої стадії розробки азербайджанського газоконденсатного родовища "Шах Деніз".
Засновниками консорціуму будуть SOCAR, турецький державний трубопровідний оператор Botas і турецька нафтова компанія Turkiye Petrolleri AO. Надалі до консорціуму зможуть приєднатися й інші міжнародні нафтогазові компанії.
В даний час 20%-ва частка у TANAP належить турецькій BOTAS, SOCAR (Держнафтокомпанія Азербайджану) належать 80%. Азербайджанські ЗМІ у березні-2012 навели висловлювання турецького чиновника, який зазначив, що Туреччина хоче збільшити свою частку у TANAP на 50%, проте офіційного підтвердження поки не було.
Газопровід повинен стати основою "Південного газового коридору". Консорціум розробки азербайджанського газоконденсатного родовища "Шах Деніз" (обсяг запасів в 1,2 трлн куб. м) розглядає можливі маршрути експорту газу в Європу. Зокрема, вивчаються маршрути "Південного газового коридору".
"Південний газовий коридор" є одним з пріоритетних для Євросоюзу енергетичних проектів. Він покликаний диверсифікувати маршрути і джерела енергопостачань і тим самим збільшити енергетичну безпеку ЄС. До проектів "Південного газового коридору" належать газопровід Nabucco, Трансадріатичний газопровід (TAP), ITGI (газопровід Туреччина-Греція-Італія). !zn
Читайте також:
Україна хоче будувати газопроводи і добувати газ у Туркменістані
Україна намагається заблокувати будівництво Росією обхідного газопроводу
Україна домовляється з Туреччиною про поставки газу за новим маршрутом