Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров планує завтра, в ході зустрічі з главою уряду Російської Федерації Дмитром Медведєвим обговорити можливість використання російської газотранспортної системи (ГТС) для прямих поставок в Україну туркменського газу.
Про це український прем'єр повідомив сьогодні в ході брифінгу в Ашхабаді (Туркменістан) у в рамках проходить там саміту глав урядів СНД.
"Завтра, я думаю, ми з Дмитром Анатолійовичем (Медведєвим, - ред.) це питання також піднімемо", - сказав він, відповідаючи на питання журналістів.
Читайте: Азаров у Москві побачив бажання Путіна і Медведєва вирішувати газове питання
Азаров зазначив, що на кожній зустрічі з президентом Туркменістану Гурбангули Бердимухамедовим обговорюється можливість поставок туркменського газу в Україну, і те, як змінюється позиція Росії в цьому напрямку.
Він також нагадав, що в договорі про вільну торгівлю з СНД регламентується питання про доступ до російської ГТС учасників ЗВТ. Азаров висловив сподівання, що питання доступу до російської ГТС буде розглядатися і в процесі переговорів з перегляду газових контрактів між Україною і Росією від 2009 року.
"Ми домоглися в Договорі про зону вільної торгівлі з країнами СНД статті, яка регламентує доступ учасників до газотранспортної системи. Ми розраховуємо на те, що в процесі перегляду контрактів на постачання газу і умови транзиту і це питання будемо обговорювати з російським керівництвом", - заявив український прем'єр.
Нагадаємо, ще в середині вересня-2011 року ZN.UA повідомляло, що Київ і Ашгабат домовилися про постачання туркменського газу в Україну. Джерела у владі повідомили ZN.UA, що домовленості між країнами досягнуто, залишилися деталі.
Проблема в тому, що єдиний шлях, по якому сьогодні туркменський газ може потрапити в Україну, - російська ГТС. От тільки Росія не бажає пропускати газ в Україну по своїй території: не в інтересах Москви, щоб Київ зіскочив з російської «газової голки». Тим більше що, відмовившись ратифікувати енергетичну хартію, РФ не зобов'язана полегшувати транзит енергоносіїв третіх країн через свою територію.
Позиція Москви з питання транзиту туркменського газу робить малореалістичними плани Києва з доставки туркменського газу по суходолу. У всякому разі, у найближчі роки.
І все ж нинішня українська влада сподівається, що українсько-туркменське газове співробітництво буде відновлено. Адже існує ще проект Транскаспійського газопроводу, який активно лобіюють Європейський Союз і Сполучені Штати. Але є й ризики, що ускладнюють його реалізацію. !zn
Читайте також:
Україна хоче будувати газопроводи і добувати газ у Туркменістані
Янукович знайшов "точку дотику" газових інтересів Росії та України
Росія погодилася з участю Європи в українському газотранспортному консорціумі
"Газпром" визнав, що повністю відмовитися від транзиту газу по Україні не зможе в будь-якому разі