З оприлюднених НАК "Нафтогазом України" документів випливає, що фактично аудитори не підтвердили фінансову звітність держхолдингу за 2012-2013 рр., коли менеджмент і грошово-ресурсні потоки НАКу контролювала влада Януковича.
Про це в статті DT.UA пишуть Ганна Люта та Людмила Симонова.
Автори наводять цитати з незалежного аудиторського звіту (далі всі цитати саме з цього документа):
"У зв'язку зі значимістю питань, викладених у параграфах 1-7 вище, ми НЕ мали можливості отримати достатні і належні аудиторські докази, які формували б підставу для висловлення аудиторської думки про консолідованому фінансовому стані Групи на 31 грудня 2012 р., і консолідованих фінансових результатів її діяльності та рух грошових коштів за роки, які закінчилися 31 грудня 2013 та 2012 рр ..
Відповідно, ми НЕ висловлюємо думка щодо консолідованого фінансового стану Групи на 31 грудня 2012 р. та консолідованих фінансових результатів її діяльності і руху грошових коштів за роки, які закінчилися 31 грудня 2013 та 2012 рр.".
"У цьому випадку фраза "не висловлюємо думку" означає тільки одне: аудитори не можуть погодитися з наданими на перевірку фінансовими звітами! У них відсутня інформація щодо суттєвих моментів, яка не дає можливості це зробити", - пишуть Люта і Симонова.
У свою чергу у НАК спробували дати цьому пояснення. Як заявив у коментарі ZN.UA заступник голови правління "Нафтогазу" Сергій Коновець, "аудитори підтвердили тільки баланс "Нафтогазу" за 2013 р."
За його словами, "аудитори висловили умовно-позитивну думку про баланс на 31 грудня 2013 р".
"Відмова від вираження думки є одним з видів аудиторського звіту і його потрібно відрізняти від звіту з негативним думкою ... Якби аудитори не були згодні з даними фінансової звітності, вони випустили б звіт з негативним думкою" - сказав Коновець.
Він пояснює, що вираз "не висловлюємо думку" не означає, що в консолідованій фінансовій звітності відсутня інформація із зазначених питань або що аудитори не згодні з цими даними: "Він означає, що аудитори не мають можливості отримати достатні аудиторські докази для обґрунтування думки щодо того, який вплив ця інформація справила на фінансову звітність".
"Керівництво "Нафтогазу" намагалося бути максимально чесним при підготовці цієї фінансової звітності. Ми чесно визнаємо: існує велика ймовірність того, що при колишньому керівництві здійснювалися масштабні фінансові зловживання", - зазначив заступник голови "Нафтогазу", додавши, що керівництво держхолдингу "обрало правду".
Аудитори розкривають причини, з яких вони не можуть підтвердити звітність, найбільш суттєві з них наступні:
1. Немає належної переоцінки основних засобів, а переоцінка станом на 31 грудня 2009 р. не може відображати справедливу вартість основних засобів належним чином для 2012-го та 2013 р.
2. Немає оцінки запасів нафти та газу. Видобувні компанії в усьому світі повинні періодично оцінювати свої запаси, але попередній менеджмент не замовляв такої оцінки вчасно.
3. Придбання послуг, запасів та основних засобів на суми від 37 млн до 2,169 млрд грн, щодо яких первинні документи було вилучено представниками прокуратури України в межах слідства, що проводиться останньою.
Нижче по тексту звіту сказано, що "до складу собівартості реалізації за 2013 р. включені витрати за роботи, виконані підрядниками, та спожиті запаси у сумі 1,082 млрд грн (2012 р. - 1,983 млрд грн). У теперішнього керівництва групи не має достатніх доказів, які б підтвердили природу цих витрат, і група визнає їх за історичною вартістю згідно з даними первинної документації. Щодо цих витрат у 2014 р. були розпочаті кримінальні провадження, і первинна документація була вилучена представниками прокуратури".
4. Непідтверджені суми витрат: придбання основних засобів у сумах 4335 млн грн і 11097 млн грн; придбання послуг і запасів у сумах 2927 млн грн і 3366 млн грн, що були включені до складу собівартості реалізації та інших операційних витрат.
5. Немає доказів стосовно повноти відображених доходів від реалізації певним покупцям у консолідованій фінансовій звітності групи, яка додається, щодо операцій продажу нафтопродуктів у сумах 2853 млн грн і 1734 млн грн за роки, які закінчилися 31 грудня 2013-го та 2012-го, відповідно.
6. Втрата контролю над активами НАКу, що розташовані на території АРК та у Донецькій і Луганській областях: аудитори не мали змоги здійснити перевірку звітності у цих регіонах. По тексту аудиторського звіту наведено вартість активів "Чорноморнафтогазу", яка тільки в частині основних засобів (без належного підтвердження) становить 14,5 млрд грн.
"Таким чином, аудиторам "не вдалося отримати достатніх та належних аудиторських доказів, щоб переконатися стосовно сум та характеру наведених вище операцій, а також їх класифікації в консолідованій фінансовій звітності за роки, які закінчилися 31 грудня 2013 та 2012 рр." - пишуть Єрьоменко та Симонова.
Крім того, аудитори відзначають, що внесли багато виправлень в попередню звітність: "Група затвердила консолідовану фінансову звітність за станом на 31 грудня 2011 р. та за рік, що закінчився цією датою, 12 грудня 2012 р. Після дати затвердження Група виявила помилки в інформації за попередні звітні періоди, які мали істотний вплив на консолідований звіт про фінансовий стан на 1 січня 2012 р. Ці помилки були виправлені ретроспективно у цій консолідованій фінансовій звітності станом на та за роки, що закінчилися 31 грудня 2013 та 2012 рр.".
Більше читайте у статті "Аудитори не підтвердили фінансову звітність "Нафтогазу" на сайті "Дзеркала тижня. Україна".