Арбітражний трибунал Міжнародного центру з вирішення інвестиційних суперечок при Світовому банку (ICSID) своїм рішенням підтвердив правомірність позову засновника "Гала-Радіо" Джозефа Леміра до держави Україна. Рішення, що не підлягає оскарженню, підтвердило, що попередній арбітраж не перевищив свої повноваження, задовольнивши позов Леміра на суму більш ніж 10 млн доларів.
Про це ZN.UA розповів радник Джозефа Леміра Сергій Денисенко.
За його словами, юристи компанії зараз вивчають рішення суду. Сергій Денисенко підтвердив, що загальна сума позову разом з відсотками склала більше 10 млн доларів. Зокрема, в 8,77 млн доларів оцінений заподіяний збиток компанії, а юридичні витрати - у 750 тис. доларів.
Радник Джозефа Леміра підкреслив, що "рішення є фінальним, і воно не може бути оскаржено або апельовано ні в якому іншому суді".
"Трибунал не розглядав справу по суті, а вивчав питання відповідності процедурі - чи не перевищив попередній арбітраж свої повноваження при прийнятті рішення", - уточнив він.
Як відомо, відносини американського інвестора Джозефа Леміра і України мають давню історію. Домігшись того, що його радіостанція займала 1-2 місця в рейтингу найбільш популярних FM-радіостанцій Києва і намагаючись легально розвивати всеукраїнську мережу, Лемір зіткнувся з незаконною, як йому здавалося, протидією безлічі державних органів не тільки при виділенні частот в області радіомовлення, але і при веденні звичайної господарської діяльності. У зв'язку з цим, вважаючи свої права порушеними, ще у вересні 2006 року він звернувся до ICSID на підставі двосторонньої угоди між Україною і США "Про заохочення та взаємний захист іноземних інвестицій" та багатосторонньої Конвенції про порядок вирішення суперечок між державами та іноземними особами, учасницею яких є Україна.
Це не перше звернення з позовом до України. У 2000 році розгляд суперечки в тому ж центрі закінчилося підписанням мирової угоди. З боку України угоду підписав віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко.
На думку Леміра, Україна не виконала умови мирової угоди, продовжуючи порушувати норми двосторонньої угоди "Про заохочення та взаємний захист іноземних інвестицій". Так, наприклад, за шість років "Гала Радіо" близько 200 разів брало участь у конкурсах на отримання частот, оголошених Національною радою з телебачення і радіомовлення. При цьому за весь період "Гала Радіо" вдалося отримати лише одну ліцензію. У той же час основні конкуренти отримали кожен від 38 до 56 ліцензій.
Допитавши десятки свідків і вивчивши сотні документів, трибунал у двох своїх рішеннях - попередньому і остаточному - зафіксував кілька моментів: "Україна діяла з кричущою неповагою, порушуючи діючі правила проведення конкурсів", (що стосуються отримання ліцензій на радіомовлення - ред.). Зокрема, суд встановив, що тільки президент України двічі втручався в роботу Нацради з телебачення і радіомовлення, направляючи на її адресу доручення видати ліцензію радіостанції, що належить його політичному союзнику депутату Андрію Деркачу. !zn
Читайте також: